Доступність посилання

ТОП новини

Огляд преси.


Оксана Пеленська Прага, 10 серпня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Словацько-угорський конфлікт і довготривала політична криза у Чеській Республіці - це головні теми чеських і словацьких засобів масової інформації.

Певне загострення діалогу між Будапештом і Братиславою ЗМІ відзначають від часу, коли до нової владної коаліції у Словаччині ввійшла націоналістична Словацька Народна партія. Олії у вогонь підлив невеличкий, тривалістю 86 секунд, відеокліп словацького походження, що кілька днів тому з’явився в інтернеті. На ньому кілька осіб підпалюють угорський прапор і ламаною англійською мовою вигукують антиугорські гасла. Словацька поліція вже зняла кліп з інтернету і відкрила кримінальну справу. Немов би вдалось упізнати і автора, та, як зазначає нинішня братиславська газета „Сме”, справа лише на початку і нею вже займаються дипломати. Зокрема, словацьке Міністерство закордонних справ відразу відмежувалось від події й заявило, що уряд Словаччини рішуче відкидає всі форми проявів расизму, нетолерантності й ксенофобії, адже у Словаччині живе півмільйонна угорська меншина. У той же час словацьке дипломатичне відомство висловило здивування реакцією угорської сторони, яка факт появи відеокліпу підняла на рівень, як зазначено у статті, міждержавних відносин.

А останнє число популярного словацького щоденника „Господарске новіни” звертає увагу на подію, яка переносить вагу конфлікту на угорську сторону. В середу невідомі особи написали червоною фарбою на тротуарі перед посольством Словаччини в Будапешті слова „Не забудемо”. Напис завдовжки 10 метрів і літерами висотою 80 сантиметрів побачили вранці по дорозі на роботу словацькі дипломати. Цього разу угорська сторона висловила жаль з приводу інциденту, а словацький прем’єр, за словами щоденника „Правда”, висловився стримано. На думку Роберта Фіца, уряд не буде реагувати на кожен вигук, що приходить з тієї чи іншої сторони.

Головною темою чеських засобів масової інформації є політична криза, яка триває в Чехії вже 2 місяці. Саме стільки часу минуло від останніх парламентських виборів, в яких однакову кількість крісел ( по 100) зайняли представники правих і лівих політичних партій. Від того часу їхні лідери – голова правоорієнтованої Громадянсько-демократичної партії Мірек Тополанек і голова лівих соціальних демократів, теперішній прем’єр Ïржі Пароубек не можуть між собою домовитись. В середу, як повідомляють празькі „Лідове новіни”, за справу взявся Президент Вацлав Клаус. Під час зустрічі з лідерами всіх парламентських партій президент не виключив, як зазначає газета „Право”, що лідер пролівих соціальних демократів може очолити Парламент. Самі ж чехи втомились. За інформацією інтернет-сайту „Новінки”, замість нинішньої політичної тяганини вони б віддали перевагу достроковим парламентським виборам.
XS
SM
MD
LG