Доступність посилання

ТОП новини

У Польщі День польського війська. 86 років тому поляки досягли блискучої перемоги біля Варшави над більшовицькою армією. Цю подію називають у Польщі "Чудом над Віслою".


Єва Поштар Варшава, 15 серпня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Польща виступає за розширення НАТО на Україну та Грузію, це буде важливо для стабільності Європи, наголосив польський президент Лєх Качинський під час святкувань Дня польського війська. Це державне свято встановили на честь перемоги поляків над більшовиками у 1920 році. Історики в Польщі називають цю битву "18 вирішальною битвою для історії людства". Поляки також пам''ятають, що тоді їм допомогли перемогти українці.

Західний фронт Червоної армії під командуванням Михайла Тухачевського у 1920-му році стояв на відстані 15 кілометрів від Варшави. Контрнаступ польських військ на чолі з маршалом Юзефом Пілсудським завдав нищівного удару переважаючим силам більшовиків. Не дивно, що у Польщі оцю битву на кордонах Варшави вважають "Чудом над Віслою".

Ветерани подій 1920-го року, а їх залишилося ще шість, вважають, що треба нагадувати Європі про те, що Польща тоді вберегла Європу від більшовизму. Під час святкувань річниці "Чуда над Віслою" польські історики пригадують, що й отаман Симон Петлюра, тодішній союзник поляків у боротьбі з більшовиками, доклав свою руку до перемоги. Саме тоді українське військо під командуванням генерала Марка Безручка затримало біля Замостя загони Будьонного, які йшли на Варшаву.

Згадував ці події і президент Польщі Лех Качинський, звертаючись до новопризначених генералів:

"Цей день - символ битви, яка захистила польську самостійність. Хто знає, чи не вона захистила багато країн Європи від комуністичної пошесті".

Президент Качинський зауважив, що в Європі вже 60 років, за винятком Балканів, не було масштабних збройних конфліктів. А гарантією стабільності є те, що Польща входить до НАТО. Лєх Качинський сподівається, що Польща не буде довго на східних рубежах альянсу:

"Усі ми сподіваємося, що завтра, хоч би це "завтра" й не припадало на наступний рік, ... ця ситуація зміниться. Хочемо розширення НАТО на Україну, можливо Грузію, також на інші держави".

Про Україну ще раз згадали і у вівторок увечері під час святкувань "Чудеса над Віслою" на полі битви в місцевості Радзимін, що біля Варшави. Польський міністр оборони Радослав Сікорський сказав: "Якби ми програли в 1920 році, чекали б на нас репресії, ГУЛАГ-и. Ця війна була також боротьбою за самостійну Білорусь і Україну".
XS
SM
MD
LG