Доступність посилання

ТОП новини

Американські експерти дискутують про уряд Януковича та перспективи об’єднання України.


Сергій Куделя Вашингтон, 9 серпня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Формування нового українського уряду на чолі з Віктором Януковичем стало поворотним моментом в історії України і перемогою “помаранчевої революції”. Таку думку висловив сьогодні експерт Інституту Міжнародної Економіки Андерс Ослунд під час дискусії у Вашингтонському Центрі Міжнародних та Стратегічних Досліджень. Натомість, професор Університету Джорджа Вашингтона Тарас Кузьо прогнозує продовження політичної кризи в Україні та не виключає проведення дострокових президентських виборів.

Відмінність у поглядах експертів на поверенння Януковича у прем’єрське крісло викликане їхньою різною інтерпретацією подій “помаранчевої революції.” Негативно оцінюють прихід Януковича до влади ті аналітики, які вважають “помаранчеву революцію” спробою радикально оновити владу. Такою була аргументація професора Університету Джорджа Вашингтона Тараса Кузьо:

“Янукович уособлював усе найгірше під час “помаранчевої революції.” Багато хто вийшов тоді на вулиці не для того, щоб підтримати Ющенка, а щоб виступити проти Януковича. Будь-який інший представник Партії Регіонів викликав би іншу реакцію. Але повернення Януковича змушує дивуватися усіх на Заході.”

Інші експерти, як Андерс Ослунд, вважають метою “помаранчевої революції” впровадження демократії в Україні, і перш за все принципу вільних та чесних виборів. Тому Аслунд схвалює появу Януковича на чолі уряду як перемогу демократії:

“Ми за чи проти демократії? У нових виборах Янукович знову би переміг. Чи можемо ми говорити, що Янукович не може бути Прем”єром тільки тому, що я націонал-демократ і він мені не подобається. Ні, це не демократично.”

Окрім того, Ослунд вважає новий уряд професійнішим за уряд Юлії Тимошенко. Його занепокоєння пов’язане із присутністю комуністів у новій коаліції, бажанням уряду відновити “вільні економічні зони” та офіційні заяви про можливу девальвацію гривні.

Експерти висловлювали різні прогрози і щодо перспектив досягнення єдності в середині держави. Тарас Кузьо каже, що постаті Ющенка та Януковича не зможуть об’єднати держави. Адже, на його думку, Ющенку не вдалося об’єднати навіть помаранчевий табір. Водночас, Ослунд вважає рішення створення великої коаліції оптимальною для подолання суспільного розколу. А колишній посол США в Україні Стівен Пайфер стверджує, що усе залежить від виконання політиками положень Універсалу, підписаного на круглому столі.

Колишній посол також відзначив, що хоча офіційний Вашингтон жадав відновлення “помаранчевої коаліції”, США готові працювати із будь-яким українським урядом. Водночас, Пайфер стримано оцінив найближчі перспективи України посилити співпрацю із НАТО:

“На початку року існувала можливість, що Україна приєднається до Плану. Ми втратили 5 місяців. І хоча двері ще не зачинені остаточно, перспективи значно гірші, ніж ті, що були на початку року. І якщо Україна захоче досягнути цієї мети, новий уряд повинен проводити дуже агресивну і цілеспрямовану політику для того, щоб бути запрошеною до Плану Дій до кінця року”.

Деякі експерти, зокрема Тарас Кузьо, критично оцінюють дії президента Ющенка в останні місяці та його лідерські якості:

“Де був Ющенко у квітні, травні та червні цього року? Він має дуже слабку кадрову політику. Він не прислуховується до радників чи союзників. Перпектива візиту президента США Буша до Києва жодним чином не вплинула на процес формування коаліції. Він має дуже обмежені погляди на ключові питання. Ющенко також виявляє схожість із Леонідом Кравчуком у стилі керівництва. Ми пам”ятаємо, що сталося із Кравчуком. Він був вимушений піти на дострокові вибори.”

Кузьо також висловив переконання, що Ющенку не вдасться переобратися на другий термін. А Андерс Ослунд відзначив, що і уряд Януковича може довго не протриматися. На його думку, часті зміни урядів лише пішли на користь державам Центральної Європи, які таким чином боролися із корупцією у владі. Тому він тільки вітатиме заміну уряду Януковича вже через рік його роботи.
XS
SM
MD
LG