Отець Дмитро залишив по собі неоціненний скарб
Історик, доктор наук, отець Блажейовський не любив лінивства і неосвіченості у людях. Сам усе своє життя важко працював, займався науковою діяльністю, вивчав матеріали Ватиканського архіву, досліджував історію та аналізував історичне минуле України.
Він залишив після себе неоціненний скарб: більше 350 вишиваних ікон та хоругв, портретів українців, яких шанував і які творили Україну, 25 наукових праць, численні публіцистичні статті з церковної історії, 16 збірок узорів українських релігійних вишивок. А ще залишив своє правдиве слово у книжках, почасти дуже радикальне і гостре, але справедливе.
Отець закликав до дискусії про історичне минуле, церковне сьогодення, але опоненти поступались його інтелекту, освіченості та аналітичному мисленню.
«Я не бачу, що щось є добре в Україні. Росія тут здійснює свій план захоплення і руйнування. В Україні загальний застій усього національного, економічного, політичного і церковного життя в усіх ділянках. Українцям бракує ідентичності», – зауважив у розмові у серпні минулого року отець Дмитро.
Торік у грудні я ще спілкувалась із ним на відкритті виставки, присвяченої митрополитові Андрею Шептицькому, якого отець Блажейовський дуже шанував.
Отець Дмитро помер із молитвою на устах і з вервичкою у руках
Отець Дмитро Блажейовський народився на Лемківщині 21 серпня 1910 року. Навчався у Празі, звідки пішою прощею відбув у Рим, де студіював філософію, теологію, історію, захистив дві докторські роботи. Майже 30 років прожив і душпастирював у США. Там залишив після себе збудовані храми і численні парафії. По ночах отець працював, щоб заробити грошей для повернення у Рим, де міг би займатись науковою працею. У 1973 році його вдруге зустрів Рим. Лише у 63 роки отець-доктор почав вишивати ікони. А десять років тому за власні гроші створив музей вишиваних ікон у Львові. Однак за життя місцева влада так і залишилась глухою до численних прохань отця про потребу збільшити виставкові площі єдиного музею вишиваних ікон у світі.
Отець Ігор Ковальчук, котрий опікувався покійним до його смерті і підтримує діяльність музею, розповів, що отець Дмитро помер у молитві і з вервичкою у руках, при повній свідомості.
Християни вірять: якщо людина помирає на Христове Воскресіння, то її душа потрапляє просто у рай.