Доступність посилання

ТОП новини

Львів’яни проводять в останню путь отця Блажейовського


Одна з останніх світлин отця Блажейовського

Львів – Сьогодні у Львові в останню путь проведуть отця-доктора Дмитра Блажейовського. Людину, яка залишила по собі унікальні вишивані ікони, музей, наукові праці. Отець помер 23 квітня на 101 році життя. Згідно з заповітом, його поховають на Янівському цвинтарі у Львові.

Отець Дмитро Блажейовський у свій столітній ювілей пообіцяв у розмові написати ще одну книжку. Нова праця «Моє століття і деякі факти з історії України» – у друкарні.

Отець Дмитро залишив по собі неоціненний скарб

Історик, доктор наук, отець Блажейовський не любив лінивства і неосвіченості у людях. Сам усе своє життя важко працював, займався науковою діяльністю, вивчав матеріали Ватиканського архіву, досліджував історію та аналізував історичне минуле України.

Він залишив після себе неоціненний скарб: більше 350 вишиваних ікон та хоругв, портретів українців, яких шанував і які творили Україну, 25 наукових праць, численні публіцистичні статті з церковної історії, 16 збірок узорів українських релігійних вишивок. А ще залишив своє правдиве слово у книжках, почасти дуже радикальне і гостре, але справедливе.

Отець закликав до дискусії про історичне минуле, церковне сьогодення, але опоненти поступались його інтелекту, освіченості та аналітичному мисленню.

«Я не бачу, що щось є добре в Україні. Росія тут здійснює свій план захоплення і руйнування. В Україні загальний застій усього національного, економічного, політичного і церковного життя в усіх ділянках. Українцям бракує ідентичності», – зауважив у розмові у серпні минулого року отець Дмитро.

Торік у грудні я ще спілкувалась із ним на відкритті виставки, присвяченої митрополитові Андрею Шептицькому, якого отець Блажейовський дуже шанував.

Отець Дмитро помер із молитвою на устах і з вервичкою у руках

Отець Дмитро Блажейовський народився на Лемківщині 21 серпня 1910 року. Навчався у Празі, звідки пішою прощею відбув у Рим, де студіював філософію, теологію, історію, захистив дві докторські роботи. Майже 30 років прожив і душпастирював у США. Там залишив після себе збудовані храми і численні парафії. По ночах отець працював, щоб заробити грошей для повернення у Рим, де міг би займатись науковою працею. У 1973 році
його вдруге зустрів Рим. Лише у 63 роки отець-доктор почав вишивати ікони. А десять років тому за власні гроші створив музей вишиваних ікон у Львові. Однак за життя місцева влада так і залишилась глухою до численних прохань отця про потребу збільшити виставкові площі єдиного музею вишиваних ікон у світі.

Отець Ігор Ковальчук, котрий опікувався покійним до його смерті і підтримує діяльність музею, розповів, що отець Дмитро помер у молитві і з вервичкою у руках, при повній свідомості.

Християни вірять: якщо людина помирає на Христове Воскресіння, то її душа потрапляє просто у рай.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG