Доступність посилання

ТОП новини

Яких законів чекати українцям від законодавців?


           Слухати:Щоб зберегти аудіо-файл на ваш комп''ютер для подальшого прослуховування слід натиснути правою кнопкою мишки на лінку "завантажити" та вибрати "Save Target As..." або "Зберегти Об''єкт Як..." та вказати місце для збереження файлу. Після завантаження, відкрийте його двічі клацнувши на ньому мишкою.

Гості Свободи: народні депутати Микола Аніщук (“Наша Україна”) та Володимир Зубанов (“Партія Регіонів”).

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіо записі.)

Віктор Єленський: Доброго вечора всім, хто слухає Радіо Свобода!


Сьогодні розпочала свою роботу нова сесія Верховної Ради. І це, звичайно, головна політична подія вівторка.

Навколо сесії клубочиться безліч розмов, прогнозів і гіпотез, але ми пам’ятаємо, що головне завдання парламенту – це якісні і, якщо це можливо, справедливі закони.

Втім, у кожної політичної сили, представленої в парламенті, є дещо відмінні уявлення про те, що таке якісні і тим паче справедливі закони.

Тому яких законів конкретно ми можемо очікувати від українських законодавців? Саме про це у сьогоднішній “Вечірній Свободі” ми говоритимемо з нашими гостями. Панове, які першочергові закони потрібні, на вашу думку, українському суспільству? І, відповідно, які буде ініціювати ваша політична сила?

Микола Оніщук: Дійсно, сьогодні відкрилася чергова осіння сесія ВР 5-го скликання. І цілком природно, що темою №1 для коментарів є плани законодавчої діяльності парламенту в цілому і фракцій парламентських зокрема.

Можна впевнено сказати, що три теми будуть визначальними на цій осінній сесії. Ці пріоритети, про які ми зараз будемо говорити, в значній мірі випливають із заявлених, власне, політичними силами, парламентськими силами, найбільш значущих справ, які мають бути виконані ними як передвиборчі обіцянки.

№1, це тема - політична система і ті законодавчі рішення, які мають підтримати українську політичну систему, маючи на увазі реформування, яке йде.

Насамперед це закон про Кабмін, це закон, який має сьогодні визначити і закріпити саме парламентсько-президентську форму правління, коли уряд формується ВРУ. Необхідно врегулювати весь комплекс питань, пов’язаних з його стосунками з Президентом і з парламентом.

Дуже близько до цього є два законодавчих рішення, які стосуються гарантування правового забезпечення діяльності опозиції.

Думаю, що тут закон про опозиційну діяльність також, як і внесення змін до регламенту ВРУ, насамперед коли йдеться про парламентську опозицію, є, очевидно, і буде пріоритетом для усіх парламентських фракцій.

Не можна не сказати у цьому контексті і про зміни до Конституції. Адже добре відомо, що важливою складовою тієї політичної реформи, яка була розпочата, є реформа місцевого самоврядування. І законопроект, який нині знаходиться в КСУ, як тільки він буде повернутий, має усі підстави бути розглянутий і, ймовірно, з певними покращеннями прийнятий.

Віктор Єленський: Пане Володимире, окресліть саме ті законопроекти, які ініціюватиме фракція Партії регіонів насамперед?

Володимир Зубанов: Якщо подивитися на порядок денний цієї сесії, то можна подивитися, що там десь більше, ніж 200 законів, які пропонуються, майже всі вони депутатські.

А якщо подивитися на те, як буде ситуація розвиватися і сьогодні, і на перспективу, то сьогодні було засідання фракції Партії регіонів, і Віктор Федорович там виступав, я зрозумів так, що, по-перше, ми виходимо з того, що політична ситуація поступово заспокоюється в державі, а по-друге, що результати виборів парламентських є такі, що цей уряд буде працювати 5 років, і Віктор Федорович наголосив, що зараз розробляється соціально-економічна програма діяльності уряду на 5 років, з 2007 року по 2011 рік.

Виходячи з цього, уряд не буде займатися пожежами, а буде займатися такими перспективними питаннями, щоб вибудувати майбутню економіку і по багатьох напрямках.

Далі. Сьогодні Віктор Федорович сказав, що ми хочемо повернутися до тієї практики, коли 90% проектів законів, які розглядалися у ВР, були законами, які вносив уряд, бо треба, щоб закони були системними. Тому ті закони депутатські, які є, 200 чи 300, то я думаю, якщо вони і будуть розглядатися, то багато з них прийняті не будуть, бо треба розробити систему. Уряд буде виносити свої вже закони, а депутати їх будуть критикувати і розглядати.

Які закони? Закони по напрямках.

Дійсно, перший закон, який зараз треба прийняти, щоб розділити повноваженням між гілками влади, то це закон про Кабмін, закон про опозицію бажано, щоб він був, але якщо його не буде, то що ж, будемо якось працювати.

А далі вже йдуть, якщо не брати до уваги закон про бюджет 2007 року, який треба приймати, він буде розглядатися, далі вже системні закони, які будуть передбачати реформування всіх сфер діяльності нашої держави – це реформа охорони здоров’я, освіти, комунального господарства, податкової системи.

Віктор Єленський: Як поєднати соціальну спрямованість програм лівих, скажімо так, учасників коаліції з ринковими поглядами інших їхніх учасників? Скажімо, соціалісти ставлять своїм завданням уникнути за всяку ціну скорочення соціальних програм, а Регіони говорять про необхідність розширення не соціальних, а інвестиційних програм говорять про необхідність непопулярних рішень.

Володимир Зубанов: Треба все ж таки знаходити золоту середину, бо, дійсно, політичні сили, які прийшли, відображають суспільство, яке є в нашій державі, і різні сили є. Тому треба і комуністам... Вони розуміють, щоб якийсь соціальний захист робити, за який вони дбають, так і кажучи, треба, щоб економіка розвивалася. Зараз уже доведено, що ринкова економіка більш ефективна, аніж та економіка, яка була при соціалізмі. І комуністи вже це розуміють.

Микола Оніщук: Треба бутив відвертим: альянс, який сьогодні укладений з фракцією комуністів, не є ідеологічним, він є політико-ситуативним.

Та обставина, що фракція комуністів може підтримати певні рішення, в тому числі ринкового характеру, можна припустити, але разом з тим я не бачу довготривалої ідеологічної перспективи в такого роду альянсах.

Кожен має відстоювати свої ідеологічні засади. Наскільки мені відомо, програма КПУ, в тому числі і програма, з якою вони йшли на вибори, не змінена, і там є багато несумісного з тим, що підтримує, до речі, Партія регіонів - як партія, я вважаю, правоцентристського ліберально-консервативного спрямування.

Віктор Єленський: Чи можна конвертувати в закони Універсал національної єдності? Чи можливо це з огляду на парламентський пейзаж і юридичну техніку?

Володимир Зубанов: Наприклад, в універсалі написано, що ми рухаємося в напрямку ЄС. Якщо ми хочемо туди вступати, бути членами, то треба привести багато законів у відповідність до європейських. Це те, про що Ви кажете: конвертувати універсал в законодавство. Це по-перше. Дійсно, в універсалі написано, що ми йдемо до ЄС, то треба відповідні закони провести.

В універсалі написано про мови і те, що треба захистити і мови меншин, і інших, щоб вони себе почували комфортно, то теж, може, десь зміну до законодавства відповідного внести.

Але я так думаю, що кожен пункт універсалу може привести до того, що будуть прийняті закони відповідні або якісь поправки до діючих законів.

Микола Оніщук: Алгоритм руху від універсалу до закону такий. Спочатку необхідно, з моєї точки зору, я думаю, що це позиція в цілому нашої фракції, конвертувати програму діяльності коаліції, тієї самої широкої коаліції, про яку йдеться сьогодні, для того, щоб цінності універсалу, положення універсалу були засадничими з точки зору мети, засад і принципів діяльності коаліції.

Якщо це відбудеться, то наступний крок (абсолютно правильно тут говорив пан Володимир) – це вже прийняття відповідних політико-правових чи суто юридичних рішень, які мають наблизити нас до законодавчого закріплення цієї концепції розвитку держави.

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіо записі.)

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG