
Галина Марчук — єдина жінка-учасниця цьогорічного фестивалю дзвонарів у Дніпропетровську — працює в історико-культурному заповіднику Луцька. Пані Галини зібрала цілу колекцію старовинних дзвонів і влаштувала єдину в Україні виставку. Мистецтву церковного дзвону співробітниця заповідника навчилась у петербурзького майстра, тепер передає його волинським дітям.
Використовувати дзвони у храмах на сучасних українських землях, каже пані Галина, почали щонайменше тисячу років тому, у жіночих монастирях дзвонарками були виключно жінки. За радянських часів мистецтво практично втратили, відійшли у небуття і деякі секрети виконання, і хитрощі майстрів-ливарників.
«Цей музичний інструмент повинен бути уже налаштований з заводу. Що є, то є, на тому й дзвонимо. Так налаштувати дзвони дуже складно, хоча старі дзвонарі робили, вони підточували дзвони, вони доводили дзвони до певної ноти. Сучасні заводи того не роблять».
Дзвін — це завжди імпровізація?
«Кожен дзвонар собі імпровізує, але є устав церковних дзвонів — благовіст, передзвони, буденний, дзвін, святковий дзвін. Кожен дзвонар два рази одну й ту саму мелодію не виконає. Ну й ми так стараємось, щоб те, що почули, покласти його на ноти, щоб залишилося у пам’яті».
Церковний дзвін — це не музика на дзвонах, це — молитва в бронзі,— каже експерт Московського дзвонарського

«На собі відчувається. Доведено, що звук з дзвону розповсюджуються хрестом. Язик б’є в одну сторону — йому на противагу йде повітря в інший бік, а з боків теж ідуть невеликі звукові хвилі. Тобто в духовному плані, можна казати, що це має якесь значення. Але в науковому — поки що ні. В цій галузі мало хто проводить дослідження. Всі організації, які займаються дзвонами, перебувають на самофінансуванні».
Розповів молодий дзвонар із Москви Ілля Дроздихін. В Україні, кажуть учасники фестивалю, дзвонарі також не відчувають особливої уваги з боку держави. Фестивалі мистецтва дзвону — поки рідкість, та й проводять їх, як у Дніпропетровську, зазвичай під егідою однієї конфесії. Між тим, як вважають дзвонарі, відродження церковного дзвону могло б стати потужним об’єднавчим фактором для людей різних віросповідань.