Доступність посилання

ТОП новини

Президента Латвії Вайру Віке-Фрейберґу висунуто кандидатом на посаду Генсека ООН.


Людмила Пилип Рига, 18 вересня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Вперше в історії ООН може очолити жінка. Країни Балтії ухвалили рішення про висунення кандидатури Президента Латвійської Республіки Вайри Віке-Фрейберги на посаду Генерального секретаря Організації Об”єднаних Націй. На цю посаду також претендують кандидати від Південної Кореї, Індії, Таїланду та Йорданії.

Президент Латвії офіційно заявила про свою готовність стати єдиним кандидатом від Латвії, Литви та Естоніі на посаду Генсека ООН.

Говорить Вайра Віке-Фрейберга: “Це рішення не було легким, але зваженим та продуманим, перед тим, як до вас його довести. В першу чергу, ми цим хочемо наголосити на солідарності країн Балтії як рівноцінних держав у світовому розумінні”.

Думка про можливість висунення кандидатури Вайри Віке-Фрейберги на посаду Генсека ООН вперше пролунала у світовій пресі ще минулого року після того, як Президент Латвії була призначена послом Генерального секретаря Організації Об”єднаних Націй з питань реформування.

Експерти вважають, що серед позитивних аспектів, які можуть сприяти затвердженню її кандидатури, є те, що за 60 років існування ООН на посаду Генсека ні разу не висували жінку, а також представника від Східної Європи.

Термін повноважень нинішнього керівника ООН Кофі Аннана завершується в грудні 2006 року. Згідно з існуючим порядком ротації, наступним секретарем ООН повинен стати представник азіатського регіону.

Відповідно до Статуту, новий Генсек ООН призначається Генеральною Асамблеєю за рекомендацією п’яти постійних членів Ради Безпеки – США, Великобританії, Китаю, Росії та Франції. За прогнозами політологів, кандидатуру Президента Латвії можуть підтримати США, Великобританія та Франція. Передбачається, що Росія, ймовірно, скористується правом вето, оскільки її представники раніше давали зрозуміти, що кандидатура Вайри Віке-Фрейберги на посаді Генсека ООН для Москви не є прийнятною. Китай, вірогідно, голосуватиме за представника від Азії.

На думку директора Інституту зовнішньої політики Латвії Атіса Лейньша, незалежно від результатів голосування в Раді безпеки ООН, висунення кандидатури Вайри Віке-Фрейберги на посаду Генсека Організації Об’єднаних Націй сприяє поліпшенню іміджу Латвії в світі. Якщо ж кандидатура Президента Латвійської Республіки пройде, то від цього виграє ООН.

„Вперше в історії жінка, яка відома у Європі та світі і отримала значну повагу, керуватиме цією організацією. Це буде також новим поглядом на Східноєвропейські та Балтійські країни. Вона - людина зі свіжим підходом, якого ще не було в системі ООН за всі роки”, – каже Атіс Лейньш.

На його думку, розбіжності з приводу обрання єдиного кандидата, які існують між країнами Азії, можуть зіграти на користь кандидатури Президента Латвії.

Натомість дипломати ООН і далі стверджують, що під час виборів керуватимуться виключно особистими якостями майбутнього Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.
XS
SM
MD
LG