Доступність посилання

ТОП новини

НАТО збирається запропонувати Грузії «інтенсивний діалог», Україна свій шанс проґавила.


Марія Щур Прага, 19 вересня 2006 (RadioSvoboda.ua) – Грузія має шанс уже в четвер під час зустрічі міністрів закордонних справ НАТО в Нью-Йорку отримати запрошення до так званого «інтенсивного діалогу», говорять західні експерти. На початку року Грузія та Україна сподівалися отримати позитивний сигнал від НАТО щодо вступу під час листопадового Ризького самміту. Але, на відміну від України, Грузія й сама попрацювала задля свого вступу.


Ще у липні, коли у Києві тривали затяжні бої за створення уряду, у Вашинґтоні президент США Джордж Буш пообіцяв грузинському президенту Михаїлу Саакашвілі «спростити» шлях його країни до НАТО. Америка вважає Грузію важливим прикладом для розвитку демократії у світі. А Грузія у свою чергу, намагалася показати себе надійним партнером у сфері безпеки. Свого часу ця країна навіть подвоїла свій невеличкий військовий контингент в Іраку.

За надання Грузії можливості вести «інтенсивний діалог» з НАТО, кінцевою метою якого є членство в Альянсі, говорить і те, що ці плани мають надзвичайно високий рівень підтримки населення. На цьому в інтерв’ю Радіо Свобода наголосив заступник міністра закордонних справ Грузії Георгій Маджґаладзе:

«У нас в Грузії питання НАТО є, можливо, єдиним, з якого в суспільстві панує широкий консенсус. За приєднання до НАТО виступає уряд, опозиція та недержавні організації. За опитуваннями, понад 70% грузинів підтримують вступ країни до НАТО».

Попри таку підтримку, уряд та недержавні організації проводять велику інформаційну кампанію про НАТО. Бо, за словами грузинського урядовця, один з головних принципів демократії полягає у тому, що люди мають право робити поінформований вибір.

Директор інформаційного центру НАТО в Тбілісі Торніке Шарашенідзе в інтерв''ю Радіо Свобода говорить, що головна ідея інформаційної кампанії є у тому, що у реформи потрібні не стільки для членства в НАТО, скільки для самої Грузії: «Ці реформи потрібні для зміцнення Грузії та її демократії. Вони допоможуть Грузії стати більш привабливою країною для інвестицій і такою, що зможе легше вирішити свої проблеми із сепаратистськими регіонами, такими як Південна Осетія та Абхазія».

Незважаючи на сподівання Росії, територіальні проблеми не стали перешкодою для посилення співпраці між Грузією та НАТО. Бо Альянс пообіцяв Грузії робити свої висновки про країну, спираючись на її власні досягнення чи провали.

У зв’язку з цим експерти звертають увагу на різницю з Україною. «З огляду на те, що новий український уряд вирішив не робити вступ до НАТО своїм пріоритетом, і те, що цей вступ не має великої підтримки серед населення, підхід до України та Грузії вирішили розділити. Тепер Грузія буде просуватися далі, а Україна гальмуватиме», - вважає відома вашингтонська дослідниця з Інституту Гадсона Зейно Баран.

Україна свою програму наближення до НАТО розпочала півтора року тому. Але під час поїздки до Брюселя минулого тижня прем’єр-міністр України Віктор Янукович відклав наступний крок у зближенні України з альянсом.
XS
SM
MD
LG