
Підполковник Ігор Кузнєцов, котрий побував у Кувейті та Іраку, переконаний, що Україні не варто відмовлятися від участі в миротворчих контингентах і міжнародних операціях. З одного боку, держава отримує фінансову користь, зростає її авторитет в очах світового співтовариства. Але й військовослужбовці, перебуваючи в місії, отримують перш за все досвід, якого не отримати з книжок, каже Кузнєцов.
По гроші й за досвідом
Українці признаються, що заробітки миротворця відіграють у їхньому рішенні служити у «гарячих точках» не останню роль. Утім, українці сьогодні отримують більше тільки від монголів, а поляки й американці – удвічі-вп’ятеро більше. Сума, яку може заробити в Іраку українець, залежно від звання і функцій, становить від семисот до тисячі двохсот американських доларів на місяць.
Однак заробіток – далеко не все, за чим ідуть на ризик українські хлопці. Юрій Сохін стверджує, що спілкування з колегами з інших країн – це величезний досвід. А Ігор Кузнєцов додає, що завдяки неписаному духові братерства вдавалося домовлятися й не знаючи мови.
Молоді люди, котрі вже мають досвід миротворців, кажуть, що для них ця місія – це й можливість побачити світ (наприклад, територію стародавнього Вавилону та Садів Семіраміди), і випробування самого себе на міцність.
Кращі, ніж американці
Українці переконані: їхній професійний рівень – один із найкращих серед військових. Лейтенант Андрій Савчук розповів, як українці вразили американців у Косові: «Друга спеціальна рота показувала виступ – виявляється, американський генерал-десантник подібного не бачив. Він був дуже задоволений і здивований тим, що показала наша друга рота, при гіршому фінансуванні».
Савчук повернувся з Косова місяць тому – він проходив там службу на посаді командира тактичної групи 36-ї піхотної дивізії Збройних сил США. Безпосередньо у його підпорядкуванні перебували п’ятеро американських вояків.
Андрій вважає, що його досвід миротворця рідна держава оцінити зуміла – після повернення додому йому запропонували роботу у відділі міжнародного військового співробітництва 13-го корпусу.
У миротворців стріляють
На щастя рівнян, усі їхні миротворці досі поверталися додому неушкодженими. Однак вони завжди пам’ятатимуть, що сімнадцятеро українських військових не повернулися з Іраку.
Причини прості, каже полковник Ігор Кузнєцов: «Особиста необережність у першу чергу, а потім… у миротворців стріляють. Але вони потрібні. Для того, щоб утримати мир».
Нині в Україні формується 56-й окремий вертолітний загін, який у жовтні-листопаді замінюватиме миротворчий контингент у Ліберії. Конкурс становить дві людини на місце.