Доступність посилання

ТОП новини

Відставка польського віце-прем’єра і розпад коаліції — чи призведе це до дострокових парламентських виборів?


Єва Поштар Варшава, 22 вересня 2006 (RadioSvoboda.Ua) — У четвер у Польщі завершився розпад урядово-парламентської коаліції, а у п’ятницю президент за поданням прем’єр-міністра звільнив із посади віце-прем’єра, міністра сільського господарства Анджея Леппера.

Причиною було те, що Леппер, незважаючи на коаліційну угоду, вів свою незалежну політику, часто-густо виступав проти уряду, членом якого був сам. У такий спосіб перестала існувати коаліція партій «Право і справедливість», Ліги польських родин, «Самооборони».

Упродовж двох тижнів коаліція цих трьох партій переживала кризу. Анджей Леппер, віце-прем’єр та міністр сільського господарства, робив щораз нові закиди до «Права і справедливості», партії братів Качинських — президента і прем’єра.

Остання крапля

Краплею, що переповнила чашу терпіння прем’єр-міністра, була вимога Анджея Леппера збільшити статтю витрат у державному бюджеті на 2007 рік.

Зустріч лідерів коаліційних партій, що відбулася вночі з четверга на п’ятницю, не змінила ситуації.

Після неї прем’єр Ярослав Качинський заявив про причини відставки Анджея Леппера: «Він отримав шанс брати участь у виконанні бюджету на 2007 рік, у якому величезна більшість зростання витрат — це витрати на сільське господарство. Він отримав, коротко кажучи, шанс змінити не тільки свій дотеперішній політичний імідж, але й свої політичні функції в нашому суспільному житті. Пан Леппер не використав цього шансу. За короткий час він повернувся до своїх колишніх звичок, які треба назвати одним словом — свавілля».

У відповідь на ці закиди Анджей Леппер сказав: «Хамство, хамство, ще раз хамство. То не я повівся як авантюрист, як хам, як неосвічена людина».

Що далі?

У парламенті ходять чутки, що альтернативою для Анджея Леппера є нова коаліція, але вже без нього. Внаслідок бунту проти свого лідера «Самооборону» можуть залишити понад 10 депутатів, які разом із Польською селянською партією могли б утворити нову коаліцію з партією братів Качинських.

Вальдемар Павляк, голова Селянської партії й можливий майбутній член коаліції партії братів Качинських, обережний у своїх сподіваннях: «Перш ніж підписувати договори, треба їх прочитати. Потім подумати — в якому напрямку їде поїзд. Коли до нього надто швидко сідати, можна поїхати в зовсім іншому напрямку».

Зараз у Польщі можливі два варіанти розвитку подій: або утворення нової коаліції, або саморозпуск парламенту і дострокові вибори. Як вважають спостерігачі, парламентські вибори могли б відбутися 26 листопада, разом із другим туром виборів до місцевих рад.
XS
SM
MD
LG