Доступність посилання

ТОП новини

Президентсько-урядовий конфлікт: неузгодженість чи політикування?


Тетяна Ярмощук Київ, 22 вересня 2006 (RadioSvoboda.Ua) — Сьогодні Президент зреагував на вчорашнє повернення Кабінетом Міністрів семи його указів, не скріплених підписом Прем’єр-міністра. Віктор Ющенко заявив, що укази Президента чинні з моменту їхнього підписання. А Прем’єр-міністр Віктор Янукович назвав це робочим моментом.

Глава держави Віктор Ющенко по завершенні командно-штабних навчань "Чисте небо-2006". Зйомка 22 вересня 2006 року.
Перша колізія між повноваженнями Президента та уряду виникла, коли з Тимчасового регламенту Кабінету Міністрів прибрали пункт, де глава держави може давати доручення урядовцям. Тоді йшлося про те, що таким чином Кабінет Міністрів просто привів свій регламент у відповідність зі зміненою Конституцією.

Різка реакція

Тепер же, коли Кабмін повернув до президентської канцелярії низку указів, не завізованих підписом прем’єра, це викликало жорстку реакцію глави держави та його команди. Учора «Наша Україна» порівняла це з антидержавним заколотом.

А сьогодні зреагував і сам Віктор Ющенко. Він заявив, що робить свою роботу: ухвалює рішення і підписує указ. А те, що в певних випадках його має скріпити своїм підписом Прем’єр-міністр — це, за словами Президента, «технічна бюрократична процедура». «Я думаю, що в уряді достатньо тих людей, які повинні забезпечувати виконання цієї процедури, а не робити національне шоу», — зазначив глава держави.

Сам же прем’єр Віктор Янукович назвав неузгодженість між урядом та Секретаріатом Президента робочим моментом.

Згідно зі статтею 106-ю зміненої Конституції, акти Президента України в певних випадках скріплюються підписами Прем’єр-міністра України і міністра, відповідального за акт та його виконання. Це стосується призначення та звільнення глав дипломатичних представництв, питань щодо Ради національної безпеки та оборони, рішення щодо запровадження надзвичайного стану та утворення судів.

Процедура не визначена

На офіційному ж сайті Міністерства юстиції головний юрист країни Роман Зварич заявив, що процедура таких підписів — контрасигнації — досі не має законодавчого відображення, а це спричиняє неоднозначне розуміння її змісту.

Основний закон не визначає конституційної процедури оприлюднення указів Президента. Отже, право повертати укази Президента у зв’язку з порушенням неіснуючої «конституційної процедури їхнього оприлюднення» не надано жодній посадовій особі, вважає міністр юстиції.

На думку Зварича, процедуру скріплення актів Президента підписами Прем’єр-міністра потрібно детально виписати у законі «Про Кабінет Міністрів України».

Цю ситуацію фахівці пояснюють неузгодженістю українського законодавства з нормами зміненої Конституції. Доктор юридичних наук Василь Костицький зазначає, що в даному разі Президент мав би діяти відповідно до норм Основного Закону.

За 106-ю статтею Конституції, яка визначає повноваження Президента, міністр закордонних справ мав завізувати указ, після цього мав завізувати Прем’єр-міністр, і тоді мали подати указ на підпис Президентові.

«Але в принципі Президент як найвища посадова особа може телефоном узгодити питання з прем’єром, а той може поставити візу після цього. Це в робочому порядку можна зробити», — заявив фахівець.

Право чи політика?

Представник «Нашої України», юрист Микола Катеринчук зазначає, що ця проблема більше політична, аніж правова. На його думку, кожна зі сторін намагається тлумачити 106-ту статтю Конституції на свій розсуд. Натомість Прем’єр-міністр і його служби мали б домовитися з Секретаріатом Президента про те, що вони тлумачитимуть повноваження Президента щодо указів однозначно.

Якщо такого не відбудеться, то кожна зі сторін має право звернутися до Конституційного Суду, вважає Катеринчук: «Я думаю, що найближчим часом це і буде зроблено для того, щоб уникнути будь-яких політичних спекуляцій».
XS
SM
MD
LG