Доступність посилання

ТОП новини

“Звуки життя”: Дебати про НАТО.


Надія Шерстюк Київ, 9 жовтня 2006 року. “Міжнародна військово-політична організація” - чотири літери. Чи багато простих українців, не вагаючись, вписали б у клітинки цього кросворду слово “НАТО”? Північноатлантичний союз - структура, про яку зараз говорять з телеекранів та газетних шпальт і українські політики усіх кольорів, і міжнародні експерти. Вони гаряче дискутують гамлетівське питання – “вступати чи не вступати” Україні до НАТО? Що чекає Україну у цьому альянсі? Відповіді на ці питання шукатимуть сьогодні “Звуки життя” – “Дебати про НАТО”.

Польща готова підтримувати Україну в євроатлантичних прагненнях, запевнив посол цієї держави у Києві Яцек Ключковський. Водночас, на консультаціях комісії “Україна-НАТО” на рівні міністрів оборони сторони домовилися започаткувати мережі партнерських організацій, щоб інформувати українців про діяльність цієї організації. А у Києві вже кілька років працює Центр інформації та документації НАТО. Чим саме він займається – дізнавалася кореспондентка “Звуків життя” Наталка Коваленко.

Аудіозапис програми. Перший випуск:

Практично всі найвпливовіші та найпотужніші держави світу, за винятком Росії та Китаю, є членами цього блоку. З чотирма державами-учасницями альянсу Україна має спільний кордон. Її контакти з цією організацією тривають уже півтора десятки років. Давно канув у лету Радянський Союз і закінчилася “холодна війна”... Але, за опитуваннями соціологів, вступ до НАТО готові підтримати понад двадцять відсотків українців, проти входження до альянсу – шістдесят. Такими є дані вересневого опитування Центру соціальних досліджень "Софія”. Тим часом, у Грузії бачити свою державу в НАТО прагнуть більше двох третин опитаних соціологами респондентів. Чому ж в українців таке ставлення до НАТО? На думку експерта Віктора Каспрука, даються взнаки міфи епохи протистояння Північноатлантичного альянсу і Варшавського пакту.

Аудіозапис програми. Другий випуск:

Одним із аргументів противників НАТО є такий: “альянс завжди був і залишається інструментом, завдяки якому США диктують світу свою волю”. У самих Сполучених Штатах на це відповідають: “НАТО – не знаряддя гегемонії Америки, а знаряддя забезпечення стабільності у світі, захисту демократії, повідомляє американський кореспондент Радіо Свобода Юрій Дулерайн.

Одні із запекліших критиків НАТО перебували і перебувають у Росії, як у Кремлі, так і серед пересічних росіян. Докладніше про претензії “північного сусіда України” до Північноатлантичного альянсу - Володимир Корнілов, директор українського філіалу російського Інституту країн СНД.

Аудіозапис програми. Третій випуск:

За історію двосторонніх відносин Україна і НАТО налагодили співпрацю у галузі безпеки, оборонної реформи, озброєння, науки та охорони довкілля. Щоби стати повноправним членом альянсу, Україна має виконати вимоги, зазначені у базовому документі - “Плані дій”. Його ухвалили на Вашингтонському саміті НАТО, чотири роки тому. Основна вимога - забезпечення демократичного розвитку країни, зазначає Владислав Яснюк, заступник директора Департаменту НАТО Міністерства закордонних справ.

Аудіозапис програми. Четвертий випуск:
XS
SM
MD
LG