Доступність посилання

ТОП новини

Голодомор 1932-33 років в Україні – політико-правова оцінка.


Кирило Булкін Київ, 17 жовтня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Уже десять країн на державному рівні визнали голодомор 1932-33 років в Україні геноцидом. Проте самої України у списку цих держав немає. На заваді ухваленню відповідного закону протягом багатьох років стояли політичні міркування. Чи здатний переступити через ці міркування нинішній склад Верховної Ради? Про це говорили гості вчорашньої “Вечірньої Свободи”: керівник Центру дослідження геноциду українського народу, доктор історичних наук Василь Марочко та народний депутат України чотирьох скликань Іван Заєць.

Визнання голодомору 1932-33 років в Україні геноцидом – це, передусім, данина пам’яті жертвам, виконання Україною як державою свого обов’язку перед безневинно загиблими. Однак, як зазначає народний депутат України чотирьох скликань Іван Заєць, проблема має і міжнародно-правовий аспект.

Заєць: Голодомор – це результат злочинних дій тоталітарного більшовицького режиму СССР, які вчинені супроти українців. І коли ми підписали конвенцію, то там є зобов’язання, що держава має розслідувати такі злочини проти людини і народу і надавати політико-правову оцінку цим злочинам, тобто це пряме зобов’язання по міжнародному праву у нас. І, врешті-решт, держава має вживати заходів по недопущенню таких явищ у майбутньому”.

Керівник Центру дослідження геноциду українського народу, доктор історичних наук Василь Марочко зазначає, що громадськість та дослідники провели величезну підготовчу роботу й забезпечили наукове підґрунтя для відповідного рішення Верховної Ради. Тепер, на думку вченого, слово за політиками.

Марочко:Зараз дві речі треба зробити. Перше – це ухвалити постанову Верховної Ради по визнанню голодомору геноцидом, і друге – спорудити меморіальний комплекс жертвам голоду, щоб справді увічнити і застерегти суспільство від повторення подібного. Бо на жаль, рецидиви на нашій планеті ще є ”.

Що ж до перспектив ухвалення відповідних рішень парламентарями, то, на думку Івана Зайця, шанси на це є.

Заєць: Безумовно, КПУ буде виступати проти, бо вони навіть сьогодні крізь зуби визнають сам факт голодомору як такий. СПУ мені незрозуміла позиція. Хоча, я думаю, що вони схиляться до того, щоб віддати такі голоси. Що стосується Партії регіонів, то тут треба зважати на екстремістське крило ідеологічне, яке в них є - це всі люди, які скоріше всього проросійську політику здійснюють в Україні, а сьогодні російська влада проти того, щоб голодомор було проголошено геноцидом. Але, я думаю, що сьогодні немає чого ламати списи і на цьому питанні можна продемонструвати єдність і проголосувати за закон, який визначає голодомор як геноцид”.

Для позитивного вирішення проблеми, вважає Іван Заєць, дуже важливо, щоб “Наша Україна” і БЮТ діяли у цьому питанні узгоджено.
XS
SM
MD
LG