Доступність посилання

ТОП новини

"Спокуса до авторитарних тенденцій завжди є, навіть у демократичних країнах", – Броніслав Ґеремек.


Марія Щур Прага, 17 жовтня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – У Польщі бракує політичної культури, що виробляється десятиліттями – цим колишній міністр закордонних справ, історик, а нині депутат Європейського Парламенту Броніслав Ґеремек пояснює останні перипетії на політичній сцені своєї країни.

Броніслав Ґеремек
На думку пана Геремека, в Європі загалом зростають авторитарні тенденції. А країни, чий демократичний розвиток був загальмований комуністичним режимом, найбільш вразливі через брак розвинутих демократичних інституцій. Про це Броніслав Ґеремек заявив в інтерв’ю Радіо Свобода.

- Пане Ґеремек, процес побудови коаліції у Польщі триває вже майже рік. Подібна ситуація і в Україні, коли ідеологічно близькі політичні сили не можуть між собою домовитися, щоб сформувати уряд. В чому, на Вашу думку, така складність побудови коаліції?

- Я не дуже задоволений ситуацією в Польщі. Я на неї дивлюся з гіркотою. Йдеться не про політичні кольори нинішнього уряду, чи президента, це питання тривалості того, що ми почали 25 років тому. Тоді Польща була комуністичною країною, де демократична опозиція була невеликою меншістю, яка мала моральну підтримку суспільства, але все ж таки була меншістю. Тоді ми були єдині, об’єднані в русі Солідарність, а пізніше у підпільних структурах опозиції.

Тепер, через 25 років після початку Солідарності та через 15 років після відновлення незалежності, я відчуваю, що ми не можемо знайти рамки для політичної співпраці. Я знаю людей, що зараз є в уряді, але я не можу впізнати моральний силует цих людей. Щось змінилося. І те, що їх змінило – це влада. Один британський історик сказав, що влада корумпує, а абсолютна влада корумпує абсолютно.

- Але у демократичній країні не повинно бути абсолютної влади...

- Так, але спокуса до таких авторитарних тенденцій завжди є, навіть у демократичних країнах. Коли ви подивитесь на роль президентів у європейських країнах, вона дуже змінилася за останні 35-45 років, тобто після Другої світової війни, коли демократію визначало парламентське життя, вільне спілкування різних інститутів держави. Цього вже немає. В сучасній Європі, не лише у пост-комуністичних країнах, ми спостерігаємо ці авторитарні тенденції. Сподіваюсь, лише, що громадянське суспільство, демократичні інститути з їхніми системами ваг і противаг, спрацюють. Але для цього потрібна політична культура.

Візьміть наприклад, Польщу. Це – дуже європейське суспільство. В тому сенсі, що за опитуваннями, понад 80% підтримують Європейський Союз, Європейську конституцію. Але разом з тим, польське суспільство обирає ати-європейських лідерів! Як це можна логічно пояснити? Логіка полягає у тому, що люди в посткомуністичних країнах розчаровані досвідом трансформації, нерівністю. Звичайно, ситуація є набагато кращою, ніж за комуністичних часів, всі про це знають, всі бачать. Але різниця в матеріальному стані кричуща: всі ці великі автомобілі, прекрасні вілли, подорожі... В очах громадської думки, все це було вкрадено скорумпованою елітою.

- Польща є частиною Західного Світу, вона є членом Європейського Союзу та НАТО. Чи в цьому полягає причина, чому економіка Польщі зростає і покращується її стан, незважаючи на політичні чвари?

- Це питання на Нобелівську премію! Ніхто не може пояснити, як з такою політичною ситуацією економіка процвітає. Ми зуміли роз’єднати економіку і політику. Тому політична нестабільність не впливає на економіку. Ми маємо 5-6% зростання, і десятки тисяч нових родинних підприємств. Можна сказати, що нові підприємства створюються щодня. Це надзвичайно важливо, бо це є прояв надії. Якщо хтось створює підприємство, це означає, що людина має надію на майбутнє.

Як пояснити, що відбувається одночасно з маніфестаціями проти уряду, з недовірою до уряду та всієї виконавчої влади? Я не знаю, як це пояснити, але я з величезним задоволенням дивлюсь на те, як вільна економіка працює навіть незважаючи на те, що політика є не в найкращій формі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG