
Депутати просять владу України провести всеукраїнський референдум з надання російській державного статусу.
Кримські депутати підтримали постанову, в якій мовиться, що права громадян на користування рідною, зокрема, російською мовою в Криму порушується. Вони затвердили законопроекти про внесення змін до 15 законів України і звернулися до прем’єр-міністра Віктора Януковича з проханням про ухвалення державної програми розвитку і функціонування російської мови і мов національних меншин України.
Кримський спікер Анатолій Гриценко:
“Комусь хотілось гарячих дебатів з цього приводу, але ми вірно вчинили, коли раніше провели парламентські слухання і створили робочу групу. Вона і випрацювала запропонований проект постанови, що відповідає чинному законодавству. Ми вийшли з такою депутатською ініціативою і тепер чекаємо на реакцію депутатів Верховної Ради України, які мають її розглянути та ухвалити рішення відповідно до закону”.
Постiйний представник Президента в Криму Геннадiй Москаль переконаний, що Верховна Рада не ухвалюватиме зміни до законiв щодо статусу росiйської мови.
“Треба матеріалізувати те, що було сказано людям на виборах: “Надамо російській мові статус другої державної”. Очевидно, що це зробити неможливо. Тому оце все будоражиться, щоб тримати електорат у підвішеному стані і казати: “Ми вам обіцяли, і ми робимо”. Так робіть – ті, кому це потрібно робити у парламенті України! Сьогодні в парламенті України ніхто мовні питання не порушує”.
Тим часом генконсул Росії у Львові Євген Гузеєв в інтерв’ю Радіо Свобода спростував заяви російської сторони про те, що російська зазнає утисків на території України:
“На мій погляд, ситуація для російської мови досить сприятлива, комфортна. Такого тиску, як було в перші роки незалежності України на російську мову зараз немає”.
Раніше МЗС Росії заявляло про дискримінацію російської мови на території України, зокрема, в Івано-Франківській області.