Доступність посилання

ТОП новини

Народні пісні українських євреїв звучать у Чехії.


Оксана Пеленська Прага, 18 жовтня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Під склепінням одного з найгарніших концертних залів Праги лунали у вівторок ввечері забуті мелодії майже винищеного народу. Народні пісні українських євреїв зі свого нового сольного диску презентувала у празькій Іспанській синагозі співачка з України Катерина Кольцова. Завдяки її зусиллям і таланту ці пісні повертаються з небуття, отримують нове звучання і знаходять нового слухача.

Музичний диск «Inspiration Klezmer».
Незвично для українського вуха звучить відома українська мелодія, покладена на текст на ідиші. Але і у таких незвичних формах, як говорить співачка і дослідниця українського єврейського фольклору Катерина Кольцова, відбувався колись діалог двох культур:

«Я намагалась власне пояснити чи дати можливість відчути, що між єврейською та українською культурою є великий і багатий зв’язок. І всі ці мотиви, естетика, котра приймається українською культурою, так само приймається і культурою єврейською. Це культури, котрі багато мають собі та одна одній що сказати. І мелодії, котрі переходять, як наприклад, я говорила на концерті, що революційна пісня «Ой хмариться, туманиться» в українському варіанті на ідиш називається «Ґульєд, ґульєд», чи відома «Тум балалайка», чи відома також «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці» потім в репертуарі сестер Барі набула популярності як пісня про маму і доню».

Таких талантів як Ктерина Кольцова з України не багато

Продюсер найновішого компактдиску Катерини Кольцової – відома чеська рокерка Павла Форстова. На її думку, Катя Кольцова і в Празі, де конкуренція між співаками надзвичайно велика, не загубилась, тому, що привнесла до традиційної, тобто клезмерської музики свій, власний стиль.

«Катерина – одне з наших найбільших відкриттів. Ми вже видали кілька її компакт-дисків. Ми хотіли Катеринку підтримати, тому що вона творить клезмерську музику таким своїм особливим способом. Мабуть тому, що вона володіє могутнім голосом, це голос великої сили, динаміки і певного пафосу. Нам цей пафос близький. Ймовірно, це від того, що Катерина походить з України, а можливо й тому, що вона має єврейське коріння. Словом, таких талантів багато немає», – говорить Павла Форстова.

Сама ж Катерина Кольцова вважає, що українська та єврейська культури і в музиці, і в інших сферах творчої діяльності взаємодоповнюють одна одну і від цього стають багатшими. Нині завдяки диску «Inspiration Klezmer» із цього багатого культурного джерела зможуть зачерпнути і чеські слухачі.
XS
SM
MD
LG