
"Сподіваюся, міжнародна спільнота не залишить іракців наодинці з бідою. Уряд Іраку хотів би переконати світ, що він досить серйозно ставиться до своїх обов‘язків і розуміє необхідність демонстрації прогресу – і нашому народові, і світові. Вважаю співпрацю з цілим світом для нас життєво важливою".
Напругу довкола ситуації в Іраку підігрівають ще й наступні проміжні вибори до Конґресу США – 7 листопада цього року. Тому не дивно, що вчорашня заява дипломата Білого дому Альберто Фернандеса викликала такі різноманітні реакції, як у США, так і за межами Америки. Сам дипломат охарактеризував політику США в Іраку в ефірі телеканалу Аль-Джазіра арабською мовою:
"Ми намагалися робити в Іраку все, як краще. Але тут багато критики тому, що, без сумніву, це було самовпевнено і нерозумно з боку Сполучених Штатів щодо Іраку".
Держдепартамент США негайно відмежувався від цих слів свого ж чільника. Офіційний речник Білого дому Шон Маккормік наголосив, що слова Фернандеса не відбивають позиції адміністрації США.
Пізніше й сам винуватець скандалу у письмовому поясненні зізнався, що "серйозно обмовився" і що його висловлювання каналу Аль-Джазіра не відзеркалюють ні його точки зору, ні точки зору Держдепу.
Як вважають експерти, цей епізод зайвий раз демонструє гостроту дискусії щодо Іраку в самій адміністрації Білого дому, і в правлячій Республіканській партії. Адже в кінці минулого тижня Джордж Буш визнав публічно наростання насильства в Іраку. Лише за тиждень до кінця жовтня у цьому місяці американці вже втратили тут 83 вояків. Це найбільші втрати з кінця листопада 2005 року, що знижує довір‘я виборців Сполучених Штатів до республіканців напередодні 7 листопада – проміжних виборів до Конгресу. Вони можуть суттєво змінти розклад політичних сил в законодавчому органі США. Один із ветеранів-республіканців, голова сенатського комітету у справах збройних сил, сенатор Річард Луґар каже:
"Безробіття в Іраку – від 40% до 60%. Видобування нафти падає. Процвітає хабарництво. І головне – навіть якби ми могли знайти воєнне рішення проблеми і досягти стабільності в країні, зовсім не зрозуміло, як народ Іраку зможе утримувати свій уряд..., як він взагалі зможе фізично існувати. І тому нам, серед іншого, необхідно кардинально переглянути всі плани відновлення країни".
У США очікують доповіді колишнього Державного секретаря США Джеймса Бейкера, він готує для нинішньої адміністрації Джорджа Буша альтернативні рекомендації щодо дій в Іраку. Але цей аналіз, очевидно, не буде оприлюднений до 7 листопада.