Доступність посилання

ТОП новини

Що ж треба робити в Іраку.


Василь Зілгалов Прага, 23 жовтня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні в Лондоні відбулися переговори між заступником глави іракського уряду Баграмом Салехом і прем‘єр-міністром Великої Британії Тоні Блером, котрий так само, як і республіканська адміністрація США, відчуває вдома все гострішу критику політики офіційного Лондона щодо Іраку. Про що йшлося в Лондоні і як розгортається дискусія щодо Іраку в США?

Прем‘єр-міністр Великої Британії Тоні Блер та заступник глави іракського уряду Баграм Салех під час переговорів у Лондоні, 23 жовтня 2006 р.
У Великій Британії ще не забули про заяву, цього місяця, шефа британського генерального штабу Річарда Деннета про необхідність виведення британських військ з Іраку. Якраз на фоні наростання цієї напруги до Лондона прибув у понеділок іракський віце-прем‘єр Баграм Салех, у словах котрого в британській столиці відчувався страх перед можливим розвитком подій щодо Іраку. Особливо що стосується перебування там збройних сил США та їхніх союзників. Ось що сказав іракський урядовець з цього приводу:

"Сподіваюся, міжнародна спільнота не залишить іракців наодинці з бідою. Уряд Іраку хотів би переконати світ, що він досить серйозно ставиться до своїх обов‘язків і розуміє необхідність демонстрації прогресу – і нашому народові, і світові. Вважаю співпрацю з цілим світом для нас життєво важливою".

Напругу довкола ситуації в Іраку підігрівають ще й наступні проміжні вибори до Конґресу США – 7 листопада цього року. Тому не дивно, що вчорашня заява дипломата Білого дому Альберто Фернандеса викликала такі різноманітні реакції, як у США, так і за межами Америки. Сам дипломат охарактеризував політику США в Іраку в ефірі телеканалу Аль-Джазіра арабською мовою:

"Ми намагалися робити в Іраку все, як краще. Але тут багато критики тому, що, без сумніву, це було самовпевнено і нерозумно з боку Сполучених Штатів щодо Іраку".

Держдепартамент США негайно відмежувався від цих слів свого ж чільника. Офіційний речник Білого дому Шон Маккормік наголосив, що слова Фернандеса не відбивають позиції адміністрації США.

Пізніше й сам винуватець скандалу у письмовому поясненні зізнався, що "серйозно обмовився" і що його висловлювання каналу Аль-Джазіра не відзеркалюють ні його точки зору, ні точки зору Держдепу.

Як вважають експерти, цей епізод зайвий раз демонструє гостроту дискусії щодо Іраку в самій адміністрації Білого дому, і в правлячій Республіканській партії. Адже в кінці минулого тижня Джордж Буш визнав публічно наростання насильства в Іраку. Лише за тиждень до кінця жовтня у цьому місяці американці вже втратили тут 83 вояків. Це найбільші втрати з кінця листопада 2005 року, що знижує довір‘я виборців Сполучених Штатів до республіканців напередодні 7 листопада – проміжних виборів до Конгресу. Вони можуть суттєво змінти розклад політичних сил в законодавчому органі США. Один із ветеранів-республіканців, голова сенатського комітету у справах збройних сил, сенатор Річард Луґар каже:

"Безробіття в Іраку – від 40% до 60%. Видобування нафти падає. Процвітає хабарництво. І головне – навіть якби ми могли знайти воєнне рішення проблеми і досягти стабільності в країні, зовсім не зрозуміло, як народ Іраку зможе утримувати свій уряд..., як він взагалі зможе фізично існувати. І тому нам, серед іншого, необхідно кардинально переглянути всі плани відновлення країни".

У США очікують доповіді колишнього Державного секретаря США Джеймса Бейкера, він готує для нинішньої адміністрації Джорджа Буша альтернативні рекомендації щодо дій в Іраку. Але цей аналіз, очевидно, не буде оприлюднений до 7 листопада.
XS
SM
MD
LG