Доступність посилання

ТОП новини

День в історії 1 листопада.


Віктор Недоступ Київ 1 листопада 2006 (RadioSvoboda.Ua) - 1 листопада землетрус мало не знищив столицю Португалії, Османська імперія завершила своє існування, ідея Євросоюзу почала матеріалізуватися, а в Голландії пішов на пенсію льотчик, який літав довше всіх.

1 листопада 1755-го року два підземних поштовхи з інтервалом в 40 хвилин зруйнували столицю Португалії Лісабон. На місто, охоплене пожежею, ще й налетіла хвиля цунамі і зруйнувала близько 9 тисяч будівель. Загинуло від 30 до 50 тисяч людей.

1894 – У Криму в Лівадії у віці 49 років помирає російський імператор Олександр III Миротворець. За часів правління “миротворця” до Росії приєднали більшу частину Середньої Азії. Спадкоємцем престолу стає старший син Олександра Микола II, котрий виявиться останнім російським імператором.

1922 - Останній турецький султан Мехмед VI зрікається влади – Османська імперія припиняє своє існування.

1936 – Під час виступу у Мілані лідер фашистської Італії Беніто Муссоліні, розповідаючи про новий договір з нацистською Німеччиною (який він підписав тижнем раніше), для характеристики напрямку інтересів країни у зовнішній політиці вперше вживає термін "вісь Берлін–Рим". У 1940 році Японія утворить з Італією та Німеччиною Троїстий пакт і виникне новий політичний термін: "вісь Рим–Берлін–Токіо".

1939 – На 5-й позачерговій сесії Верховної Ради СРСР Західну Україну приймають до складу Радянського Союзу і возз’єднують з Українською Радянською Соціалістичною Республікою.

1952 – Над атолом Еніветок, що входить до тихоокеанських Маршалових островів, США підривають першу в світі водневу бомбу. Теромоядерний пристрій з кодовою назвою "Майк" (теоретична розробка Едварда Теллера та Станіслава Улама) важить 82 тонни, а потужність сягає 10 мегатонн – у 500 разів більше, ніж бомба, скинута на Хіросіму.

1993 – Набуває чинності Маастрихтська угода про утворення Європейського Союзу. Її рік тому підписали країни Європейського співтовариства. Угода передбачає глибоку економічну інтеграцію, спільну зовнішню політику і співробітництво у боротьбі зі злочинами, тероризмом та незаконною імміграцією. В угоді також заклали подальше запровадження єдиної європейської валюти - "євро".

А у 1997-му голландський пілот Андерс ван Війк завершив найдовшу в історію кар’єру льотчика – 39 років та 105 днів! Вражає відданість небу.
XS
SM
MD
LG