Доступність посилання

ТОП новини

Білорусь та Іран зміцнюють зв’язки.


Валерій Каліновський Мінськ, 6 листопада 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Президент Білорусі Аляксандар Лукашенка перебуває з офіційним візитом у Тегерані. Сьогодні він провів переговори з президентом Ірану Махмудом Ахмадінеджадом та духовним лідером ісламської революції аятолою Алі Хаменеі.

Президенти Ірану та Білорусі Махмуд Ахмадінеджад і Аляксандар Лукашенка сьогодні заявили, що мають подібні погляди на міжнародні та регіональні проблеми і хочуть активізувати двостороннє співробітництво. Махмуд Ахмадінеджад назвав Білорусь “дружньої країною”, з якою Іран готовий розвивати стосунки “в усіх сферах”. Аляксандр Лукашенка теж заявив, що немає жодних закритих тем для двостороннього співробітництва.

Депутат білоруського парламенту Ігар Катляров два роки тому відвідував Тегеран у рамках днів білоруської культури, він каже, що в Ірані добре знають Білорусь і хочуть з нею дружити та співпрацювати.

Катляров: “Думаю, що це будуть дуже перспективні відносини, Білорусь є одним із лідерів так званого третього світу. Третій світ прислуховується до Білорусі у політичних питаннях. Тому я впевнений, що Тегерані будуть підписані дуже цікаві угоди”.

Зокрема пан Катляров сподівається і на розвиток економічних відносин з Іраном, у тому числі в енергетичній галузі, бо Білорусь зацікавлена в іранській нафті. У свою чергу офіційний Мінськ кілька разів висловлював політичну підтримку ядерній програмі Ірану, що помітили в Тегерані. Нагадує мінський політолог Аляксей Кароль:

“Їм важливо мати точки опори в своїй політиці щодо розвитку ядерних програм... Але Білорусь тут діє всупереч загальній міжнародній політиці стосовно Ірану, особливо його програм розробки ядерної зброї”.

На думку пана Кароля, розвиваючи стосунки з Іраном, Венесуелою чи іншими авторитарними режимами, офіційний Мінськ перш за все намагається вийти з міжнародної ізоляції та отримати сприяння в економічному розвитку. Зокрема Аляксандар Лукашенка повідомив, що він домовився про зростання взаємного товарообігу з Іраном до 1 мільярда доларів, при тому, що лише минулого року товарообіг складав 38 мільйонів. На думку незалежних білоруських фахівців, це мало реально, тому що іранська економіка заслабка, а Білорусь та Іран розділяє велика відстань. Говорить економіст з Мінська Леонід Злотнікав:

“І Ірану, і Білорусі потрібні західні технології та техніка. Білоруська техніка на такому ж рівні, як і іранська. Іран залишається такою ж технологічно відсталою від Заходу країною, як і Білорусь”.

Пан Злотнікав упевнений, що й іранські інвестиції в білоруську економіку, про які сьогодні говорили в Тегерані, теж не будуть особливо помітні.
XS
SM
MD
LG