Доступність посилання

ТОП новини

Політика ЄС стосовно Туреччини призвела до суперечки в лавах правлячої коаліції в Німеччині.


Надія Кандиба Німеччина, 8 листопада 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Дискусія навколо перспективи членства Туреччини в Європейському союзі призвела до суперечки в правлячій коаліції в Німеччині. Реагуючи на звіт Єврокомісії, в якому Анкару критикують за зволікання з виконанням взятих на себе зобов”язань, баварський прем”єр-міністр Едмунд Штойбер навіть закликав призупинити переговори з Туреччиною. Водночас соціал-демократи наполягають на продовженні діалогу про членство в ЄС. Особливої пікантності така суперечка набирає ще й тому, що через два місяці головування в Європейському союзі переходить саме до Німеччини.

"Бути" чи "Не бути"?
Між представниками християнських партій та соціал-демократами знову спалахнула стара суперечка. Як відомо, німецькі консервативні політики виступають проти надання Туреччині повноправного членства в Європейському союзі й пропонують замінити таку перспективу “привілейованим партнерством”. Останній звіт Єврокомісії багато хто з них розцінив, як підтвердження своєї точки зору. Найрадикальніша заява пролунала від прем’єр-міністра Баварії Едмунда Штойбера, який звернув увагу на те, що Туреччина досі відмовляється поширити дію митного союзу з ЄС також на Кіпр:

“У зв’язку з порушенням Туреччиною домовленостей відносно члена Європейського союзу – Кіпру, а також враховуючи звіт Єврокомісії про розвиток ситуації в самій Туреччині, Християнсько-соціальний союз вимагає заморозити переговори про приєднання до ЄС”, – сказав Штойбер.

Таку заяву баварського прем’єра критично сприйняли в лавах соціал-демократів. Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр застеріг від поглиблення політичної кризи і побажав, щоб переговори про членство Туреччини в ЄС врешті-решт завершилися успіхом. Лідер соціал-демократів Курт Бек вказав на стратегічну важливість партнерства з Анкарою.

“Закрити двері для Туреччини матиме нищівні наслідки, оскільки це означатиме, що ми втратили шанс звести міст між ісламським світом та Європою”, – сказав Бек.

Подібне застереження пролунало, до речі, і від колишнього прем’єр-міністра Туреччини Месута Їлмаза. Виступаючи в Дюссельдорфі з доповіддю, він категорично відкинув пропозицію про привілейоване партнерство і наголосив, що для його країни може бути тільки або повноправне членство, або “багно ізоляції”.

“Якщо через десять років Туреччина не приєднається до ЄС, тоді зовсім немає гарантій, що ця держава не перетвориться на диктатуру, як багато інших країн на Близькому Сході”, - сказав Їлмаз.

Він нагадав, що в Туреччині вже зараз обговорюють альтернативні сценарії на кшталт тіснішої співпраці з країнами Ісламської конференції та з Росією. “Європа може втратити друга”, – зауважив турецький екс-прем’єр-міністр. Тим часом канцлер Німеччини Анґела Меркель висловила переконання, що суперечку в лавах правлячої коаліції стосовно перспективи членства Туреччини в ЄС вдасться остаточно подолати ще до початку головування Берліна в Європейському союзі.
XS
SM
MD
LG