Доступність посилання

ТОП новини

Чи потрібні в Україні монументи Соборності.


Надія Петрів Ужгород, 12 листопада 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Чи потрібні Україні монументи Соборності, якщо на їхнє спорудження в державному бюджеті грошей немає, а місцеві органи влади їхнє спорудження дозволити собі не можуть? Саме таким питанням задаються мешканці Ужгорода — міста, в якому такий пам’ятник має постати. Власне в обласному центрі Закарпаття під монумент довго не могли знайти місце. Навколо цього питання навіть громадські слухання проводилися. Зрештою, місце знайшли. Зараз влада каже, що монумент важливий для виховання патріотизму в людей. Самі ж люди впевнені, краще б ті гроші витратили на соціальні потреби.

Так виглядає фундамент майбутнього монументу Соборності в Ужгороді, спорудежений 2 роки тому.
Ще в 2004 році дорученням Президента України передбачено спорудити в Україні монументи Соборності. За задумом, розташувати їх мали в чотирьох крайніх точках держави та столиці. Тобто, крім Ужгорода, монументи Соборності повинні стояти ще Луганську, Чернігові та Севастополі. І, звісно, у Києві. Позаторік в обласному центрі Закарпаття на площі імені Богдана Хмельницького вже підготували фундамент для цього пам`ятника. Однак через те, що подальші роботи не проводилися, за два роки він майже зруйнувався. Зараз потрібно знову вишукувати кошти на те, аби монумент добудувати. Питання ж постало в іншій площині: хто має дати гроші на монумент? Говорить перший заступник голови Закарпатської облдержадміністрації Іван Балога:

«Згідно з розпорядженням Президента України, на спорудження монумента мало б бути фінансування з Державного бюджету. Однак у різні часи різні міністри по-різному це питання трактували. Уже декілька папок з перепискою по цьому питанню у нас назбиралося, чекаємо, що буде зараз».

І хоча поки не до кінця з’ясовано, хто фінансуватиме зведення пам’ятки, монумент виготовляють. Над закарпатським варіантом пам’ятки працюють у Львові. За словами Івана Балоги, для відлиття скульптури потрібно близько 100 тисяч гривень. А на завершення монументу необхідно винайти ще 2 мільйони гривень. Обласна влада сподівається, що Київ виділить їх цільовим призначенням, інакше ж доведеться шукати гроші в області. Оскільки ж, за словами Івана Балоги, Закарпаття є дотаційним регіоном, то ще одне фінансове навантаження зашкодить реалізації соціальних проектів.

Ужгородці по-різному ставляться до подібних монументів у їхньому місті. З одного боку кажуть, що для виховання підростаючого покоління такі пам’ятники потрібні. Говорить 34-річна директорка приватного підприємства Оксана:

«Певно, що потрібні такі пам’ятники, аби наша молодь розуміла, що таке Україна і старалася бути патріотом своєї держави. А грошей на інші проблеми, у інші місця можна знайти з інших бюджетів, а на цей пам’ятник гроші можна було б знайти».

28-річний Юлій каже Радіо Свобода, що у міста й його мешканців достатньо проблем, на вирішення яких можна було б використати державні гроші:

«Думаю, що це питання має вирішувати громадськість, приміром, на громадських слуханнях. На мою думку, ліпше би збудували більше дитячих майданчиків чи відремонтували дороги. Це піде більше на користь людям, ніж будівництво пам’ятників».

Закарпатська обласна влада вже направила до Києва необхідну документацію з проханням виділити гроші на спорудження монументу. Розпорядження президента мають виконуватися, каже Іван Балога.

З Закарпатської області для Радіо Свобода надія Петрів.
XS
SM
MD
LG