Цей законопроект передбачає законодавчо закріпити за членами уряду політичний статус. Це означатиме, що на урядовців не поширюватиметься законодавство, яке регулює діяльність державних службовців. У проекті є також норма, за якою прем’єр-міністр та профільний міністр мають візувати президентські акти до того, як вони набудуть чинності. Окрім цього, передбачається солідарна відповідальність членів уряду за результати своєї діяльності.
Новий закон: на краще чи на гірше?
Міністр юстиції Олександр Лавринович зазначає, що урядовий та президентський законопроекти концептуально різняться: «Якщо перший законопроект визначає Кабінет Міністрів як вищий орган у системі виконавчої влади і робить деталізацію за всіма напрямками, то другий передбачає, що Кабінет Міністрів має забезпечувати виконання повноважень президента і забезпечувати функціонування його консультативних, дорадчих, допоміжних і інших служб».
Президентська ж сторона, в свою чергу, критикує законопроект, розроблений урядом. Представник президента у Верховній Раді, екс-міністр юстиції Роман Зварич наголосив: «Президент вважає, що мають бути розділені політичні та управлінські функції у кожному відомстві. Цей закон має дати відповідь, яким чином це розмежування відбудеться. В кабмінівському варіанті є дві позиції. Перша — Кабмін є колегіальний орган і несе солідарну відповідальність за свою діяльність та рішення, а міністри є політичні особи. Якщо міністри є політичні особи, то скажіть, де в кабмінівському варіанті вирішується питання тяглості управління кожного відомства? У президентському законопроекті ця норма виписана».
Допрацювати і подати до другого читання законопроект «Про Кабмін» мають протягом двох тижнів, зазначає голова комітету з питань державного будівництва, «регіонал» Віктор Тихонов: «Закон нормальний на 80 відсотків. Над ним потрібно ще попрацювати, вичистити. Є там невідповідності, є описки, обмовки, але це природній процес. Компроміс може бути у тому, щоб відійти від спроби підкорити Кабмін секретаріатові президента».
Можливі нові конфлікти
Представники антикризової коаліції не виключають, що після ухвалення законопроекту в цілому президент може накласти на нього вето.
Експерти ж прогнозують, що ухвалення цього проекту закону призведе до нового етапу напруження між урядом та президентом, оскільки в Законі «Про Кабінет Міністрів» мають бути конкретизовані деякі суперечливі положення нової Конституції. Тож, і уряд, і президент намагатимуться перетягти собі якомога більше повноважень, кажуть оглядачі.
Верховна Рада різних скликань розглядала законопроект про Кабінет Міністрів кілька разів, однак президент його щоразу ветував.