Доступність посилання

ТОП новини

США і Росія підписали двосторонній протокол щодо вступу Росії до СОТ. Раніше планувалося, що до СОТ Україна вступить до кінця нинішнього року


Російські та американські представники підписали документ у кулуарах саміту організації Азійсько-Тихоокеанської економічної співпраці (АПЕК) у столиці В’єтнаму Ханої.

Відсутність угоди зі США досі була найбільшою перешкодою на шляху Росії до Світової організації торгівлі. Росія намагається вступити до СОТ із 1994 року.

Цю угоду ще мають ратифікувати парламенти обох країн. Конґрес США також має скасувати так звану «поправку Джексона-Веніка» і встановити з Росією постійні нормальні торговельні взаємини; нині цей статус треба підтверджувати щороку.

Росії ж, перш ніж вона зможе стати членом СОТ, треба ухвалити ще кілька законів і підписати двосторонні протоколи ще з кількома країнами. Зокрема, Грузія через останні конфлікти з Росією відкликала свій підпис під уже укладеною двосторонньою угодою й погрожує вдатися до права на вето на вступ Росії до СОТ.

Москва також має підписати багатосторонню угоду з СОТ загалом. За оцінками, це може протривати близько півроку.

Якщо Росія раніше від України стане членом СОТ, а вступ України затягнеться, Україні варто очікувати нових економічних вимог, зазначає директор Інституту економічних досліджень Ігор Бураковський:

“Питання полягає у тому, наскільки пізніше Україна стане членом СОТ від Росії. Якщо цей процес дуже сильно затягнеться, то ми можемо очікувати вступ Росії до робочої групи щодо вступу України до Світової організації торгівлі. І відповідним чином висунення певних економічних вимог не просто від Росії, а від Росії члена СОТ. Це просто сигнал того, що Україна втратила дуже багато часу, орієнтуючись незрозуміло на які політичні чи економічні речі. І взагалі вступ України до СОТ можна було спокійно завершити два, чи два з половиною роки тому” – Ігор Бураковський в інтерв’ю Радіо Свобода.

Затягуванням зі вступом до Світової організації торгівлі, Україна втратила шанс використати СОТ, і свій голос у цій організації для успішних переговорів з Росією. Так вважає політолог Олександр Палій:

“Завдяки антикризовій коаліції в Україні, було створено таку ситуацію, коли Росія має шанс вступити до СОТ, або одночасно з Україною, або раніше, ніж Україна. Завдяки діям уряду Януковича було втрачено дуже важливий шанс, який би дав Україні можливість з більш вигідних позицій торгуватися з Росією. Україна опиняється в дуже неприємній ситуації, через те, що ми почали рух до СОТ набагато раніше, ніж Росія, ми приклали набагато більше зусиль для підписання двосторонніх угод. Однак гальмування, яке трапилося завдяки уряду Януковича, позиції комуністів та соціалістів, знецінили кроки, які Україна робила в напрямі СОТ” – Олександр Палій в інтерв’ю Радіо Свобода.

В українському Кабінеті Міністрів кажуть, що членом Світової організації торгівлі Україна стане не раніше лютого наступного року. Раніше ж планувалося, що до СОТ Україна вступить до кінця нинішнього року.
XS
SM
MD
LG