Доступність посилання

ТОП новини

Смерть у Лондоні за критику режиму президента Путіна?


Олекса Семенченко Лондон, 24 листопада 2006 (RadiSvoboda.org) – Колишній агент російських спецслужб Олександр Литвиненко, який в останні роки був одним із найбільших викривачів кремлівського керівництва, у четвер помер у лондонській лікарні. Смерть настала від серцевого нападу, що його ймовірно викликало отруєння високотоксичною речовиною понад три тижні тому. Сьогодні британська поліція повідомила, що у сечі Литвиненка виявили радіоактивний матеріал – полоній.

Батько Олександра Литвиненко (у оранжевому шарфі) на прес-конференції біля лондонськського шпиталю UCH, де намагались врятувати його сина.
Оточення Литвиненка вважає, що його вбили російські спецслужби за критику президента Путіна. Проте деякі фахівці зазначають, що справа є надто заплутаною, щоб можна було визначити винного на цьому етапі.

Речник лікарні University College Hospital Джим Давн оголосив про смерть Литвиненка в ніч на п''ятницю:

«З великим жалем повідомляємо, що Олександр Литвиненко помер у лікарні University College Hospital о 9 годині 21 хвилині вечора 23 листопада 2006 року. Він був серйозно хворий, коли потрапив до лікарні 17 листопада. Медичний персонал зробив усе можливе, щоб урятувати його життя».

Стан здоров''я Литвиненка різко погіршав після 1 листопада, коли, як вважають, до його організму потрапила отрута. У той час він проводив власне розслідування вбивства російської журналістки Анни Політковської. Спершу лікарі припускали, що його могли отруїти важким металом талієм або радіоактивною речовиною. А вже сьогодні британська поліція повідомила, що у вчорашній сечі Литвиненка виявили радіоактивний матеріал – полоній.

Олександр Литвиненко звинувачував Кремль у багатьох злочинах

Сам Литвиненко, члени його родини та друзі не мали жодних сумнівів, що замах є справою рук російських спецслужб. 2001 року британська влада надала росіянинові політичний притулок після того, як він заявив, що йому наказали знищити опального російського олігарха Бориса Березовського.

Відтак Олександр Литвиненко видав книжку, в якій стверджував, що російські спецслужби з відома президента Путіна влаштували 1999 року криваві вибухи житлових будинків у Москві та Волгодонську, щоб звинуватити у цьому чеченців і почати нову війну у Чечні. Також він твердив, що напад на школу у Беслані 2004 року інспірувала ФСБ.

У годину смерті поруч з Олександром були дружина і 10-річний син та батько.Наступного дня він сказав:

Олександр Литвиненко у лондонськському шпиталі UCH. 20 листопада 2006 р.
«У мене вчора сталася трагедія. Помер мій син. Він помер від вибуху маленької ядерної бомби. Вона була такою малою, що її не можна було побачити. Він надзвичайно мужньо прийняв смерть. Я можу ним пишатися».

«Протест усього світу дзвенітиме у ваших вухах, пане Путін, до кінця вашого життя»

Сам Литвиненко перед смертю написав заяву, в якій поклав відповідальність за замах особисто на президента Росії. Цю передсмертну заяву зачитав його друг Алекс Ґольдфарб:

«Час сказати пару речей особі, відповідальній за мій нинішній стан. Вам може вдасться змусити мене замовкнути, але ця тиша матиме свою ціну. Ви показали, що не маєте поваги до людського життя, свободи і цінностей цивілізованого світу. Ви показали, що не гідні своєї посади, негідні довіри цивілізованих людей. Можливо, вам вдасться змусити замовкнути одну людину, але протест усього світу дзвенітиме у ваших вухах, пане Путін, до кінця вашого життя».

Британська преса активно обговорює смерть Литвиненка. Висловлюють найрізноманітніші версії: від вбивства Кремлем – і до припущень, що Литвиненка могли вбити з метою “підставити” російське керівництво.
XS
SM
MD
LG