Доступність посилання

ТОП новини

“Звуки життя”: Хто ж “коня на скаку остановит?”


Олександр Лащенко Київ, 29 листопада 2006 року. Урівняти права, можливості жінок та чоловіків в управлінні державою пропонує група народних депутатів. У своєму законопроекті вони прагнуть чітко визначити: партії та блоки на виборах мають обов''язково ставити до кожної п''ятірки списків як кандидатів у депутати жінок, так і кандидатів чоловіків. Це лише приклад того, що дотримання рівних прав “слабкої” та “сильної” статі (і не тільки в політиці) залишається однією з улюблених тем у суспільстві. Наскільки ця тема така пекуча і злободенна? У кого більше прав у сучасній Україні – чоловіків або жінок? Про це – “Звуки життя” – “Хто ж “коня на скаку остановит?”

Жінки складають понад шістдесят відсотків українських виборців. Але зараз у Верховній Раді представниць прекрасної статі – лише близько восьми відсотків. В уряді зараз взагалі немає жодного міністра у спідниці. Щоправда, є жінки серед губернаторів. Про нерівноправ’я можна говорити не тільки стосовно політики. Чимало жінок змушені іноді виконувати важку фізичну працю. Тобто - загальновідоме некрасовське "коня на скаку остановит, в горящую избу войдет" досі не застаріло, й стосується не лише Росії. Директор Київського інституту гендерних досліджень Марфа Скорик.

Водночас деякі експерти говорять, що разом із жіночою дискримінацією в Україні є і чоловіча. Адже чоловік в Україні живе на 10 років менше, ніж жінка. Дев’ять з десяти в’язнів тюрем та колоній - чоловіки. Невже ця стать настільки сильніше запрограмована на злочини? Тим часом, відомий письменник та художник Лесь Подерев''янський вважає що сама тема рівноправ’я жінок та чоловіків - запозичена з англомовних країн. На його думку, для українців вона - штучна.

Аудіозапис програми. Перший випуск:

Рівноправ’я - дуже популярна тема у Сполучених Штатах. Нині тут жінки отримують високі державні посади, очолюють корпорації та служать у збройних силах та поліції. Однак все одно про повне рівноправ’я говорити зарано - вважає кореспондент Радіо Свобода у США Юрій Дулерайн.

Аудіозапис програми. Другий випуск:

Дніпропетровщина - індустріальне серце країни. Традиційно, саме чоловіки очолюють великі підприємства, це підтверджує і статистика: чим вищий посадовий рівень, тим менше жінок. Водночас серед професій можна провести чіткий розподіл: одні спеціальності - привілей чоловіків, інші - жінок. З подробицями - кореспондентка Радіо Свобода у Дніпропетровську Юлія Рацибарська.

Аудіозапис програми. Третій випуск:

Чому так історично склалося, що у всьому світі - й навіть у "найсоціальніших" країнах Скандинавії - жінки отримують меншу, ніж чоловіки, зарплату? Як міняти таку ситуацію? Жінка й чоловік - два різних світи, стверджує психолог Наталія Кухтіна. І не слід перебирати функції протилежної статі.

Аудіозапис програми. Четвертий випуск:
XS
SM
MD
LG