
“Пані Ан Азам-Прадей працює зі мною майже рік, і підписання цього Меморандуму означає завершення певного етапу роботи. Це має значно розширити нашу співпрацю, особливо в частині підготовки державних службовців України, а також у частині запозичення у Франції найновіших форм побудови управлінських структур і, зокрема, руху в напрямі децентралізації влади, як це сьогодні прийнято в Європі”.
В Україні близько 260 тисяч державних службовців. Багато це чи мало?
Щоб відповісти на це запитання, можна скористатися порівняльним аналізом, зокрема, з кількістю державних службовців у Франції. Радіо Свобода попросило керівника Генеральної дирекції адміністрації та державної служби Франції Поля Пені назвати цю кількість, на що той відповів:
“Державних службовців у Франції приблизно два з половиною мільйони осіб. Майже половина з них – це персонал закладів і служб Міністерства національної освіти і навчання. Решта – це держслужбовці різних адміністративних органів як на центральному, так і на місцевому рівні – різні децентралізовані служби міністерств, але також і військовий персонал”.
Скільки заробляють французькі службовці та чи звільняють їх після зміни владної команди?
За словами Поля Пені, середній рівень, якщо брати до уваги і ставку, і премії, складає десь 2000 євро на місяць. А високопосадові службовці, з відповідним рангом державної служби, можуть одержувати і до 10-ти тисяч євро.
Цікавим видалося порівняння політичної складової державної служби, зокрема звільнення держслужбовців при зміні владної команди. У перші місяці після Помаранчевої революції”багато йшлося про 18 тисяч звільнень. Начальник Головдержслужби України Тимофій Мотренко спростував цю цифру:
“Я неодноразового говорив про те, що коли казати про посади державних службовців, то чисельність тих людей, які були замінені після приходу нової політичної команди на початку 2005 року, це трохи більше 9 тисяч осіб. Чи почався такий процес зараз? Він не носить таких масштабів через те, що він не опускається до глибини регіонів. В основному, ці зміни торкаються тільки центральних органів влади”.
Французький колега Тимофія Мотренка, керівник Генеральної дирекції адміністрації та державної служби Поль Пені зазначив, що державні службовці у Франції не залежать від жодних політичних змін чи виборів. Це їм забезпечує їхній статус і правила, які розмежовують адміністративний і політичний рівні.