Доступність посилання

ТОП новини

Лукашенко та Ющенко зустрінуться в Чорнобилі.


Валерій Каліновський Мінськ, 14 грудня 2006 (RadioSvoboda.Ua) — У четвер, 14 грудня, голова Секретаріату Президента України Віктор Балога обговорював у Мінську перспективи зустрічі Віктора Ющенка та Аляксандра Лукашенка. Очікують, що лідери двох держав зустрінуться у лютому-березні в Чорнобилі.

Віктор Балога, розмовляючи зі своїм білоруським колегою Генадзєм Нявигласом, заявив, що Україна має намір активно розвивати двосторонню співпрацю з Білоруссю, в тому числі в енергетичній галузі. При цьому Балога переказав слова Президента Ющенка: «Він сказав, що треба терміново їхати до Білорусі, треба зміцнювати наші двосторонні відносини. У нас багато спільного, у нас гарні добросусідські стосунки. У той же час багато невирішених проблем».

Генадзь Нявиглас у свою чергу заявив, що Білорусі необхідне стратегічне партнерство з Україною в нових умовах.

Білоруський президент Аляксандр Лукашенка, який цього року відчув енергетичний тиск Росії, кілька разів висловлювався за поширення імпорту електроенергії з України та транзит через Україну до Білорусі каспійської нафти. На четвер була запланована зустріч Лукашенка з Балогою.

Але в останній момент її скасували — Аляксандр Лукашенка проводив термінову нараду перед своїм візитом до Москви. У п’ятницю відбудеться засідання Вищої Ради так званої Союзної держави Білорусі та Росії, на якій білоруський уряд має надію вирішити кілька гострих проблем у стосунках із Росією — щодо цін на російський газ та нафту на 2007 рік.

До газового тиску Росії — ще й нафтовий

Цього тижня уряд Росії оголосив, що з 1 січня 2007 року запровадять експортні митні платежі на нафту, яку постачають до Білорусі. Тобто ціни для білоруських споживачів російської нафти зростуть на 70%.

При тому, що Кремль продовжує газовий тиск на свого союзника, це становить серйозну загрозу білоруській економіці. Мінські економісти оцінюють білоруські втрати від нових цін на російську нафту на рівні 2 мільярдів доларів.

Фактично Білорусь за кожну тонну нафти буде змушена доплатити 180 доларів, каже мінський економіст Леонід Заіка: «Коли вся нафта, яка приходить до Білорусі, буде коштувати на 180 доларів дорожче, то виростуть ціни на бензин, розгорнеться інфляційна хвиля. Білорусь тут багато хитрувала, цинічно заробляла на російській нафті, не віддаючи до російського бюджету хоча б частку мита, при цьому ще хвалилися економічними успіхами. Тепер нас зловили за руку».

На думку економіста Леоніда Заіки, Азербайджан, Україна, Венесуела чи Іран наразі не зможуть допомогти вирішити енергетичні проблеми Білорусі.

А російський політолог Сергей Марков із приводу останніх дій Кремля заявив, що Росія розчарована тим, як Білорусь іде на інтеграцію з Росією, і більше не хоче фінансувати білоруську економіку.
XS
SM
MD
LG