
Радіо Свобода звернулася за коментарем стосовно нової Шенгенської інформаційної системи до співдоповідача Європарламенту Генріка Лакса, який розказав про ситуацію навколо розширення Шенгенської зони.
Г.Л.: Принаймні для нових країн це, без сумніву, позитивний момент. Я думаю, що, мабуть, одна з найважливіших речей для громадян нових країн Євросоюзу – це отримати вільний доступ до цілої шенгенської зони, щоб бути здатними мандрувати, наприклад, з Таллінна до Парижа, навіть не показуючи паспорта. Це було їм обіцяно, коли вони вступали до Євросоюзу і через це, звичайно, істотно важливо, щоб обіцянки виконувалися.
Р.С.: Євросоюз вирішив використовувати стару інформаційну систему – замість нової, навколо якої виникли технічні проблеми. Чи вважаєте Ви добрим такий варіант розв''язання проблеми?
Г.Л.: Було б, звичайно, краще напряму перейти до нової системи, яка є сучаснішою. Але можна використовувати і стару систему, я бачу це як тимчасове вирішення проблеми. Тому що нова система, яка називається СІС-2, є дуже складною, її слід модернізувати, доповнити, щоб вона була здатною зберігати відбитки пальців. І виконати цю велику адміністративну реформу водночас в усій Шенгенській зоні дуже важко також із технічної точки зору. Існує не так багато постачальників потрібних комп''ютерів, комп''ютерного обладнання та програмного забезпечення. Тож через це запровадження системи відклали на пізніше. І Рада міністрів юстиції дійшла висновку, що для того, щоб виконувати політичні обіцянки, слід розширити спочатку нинішню систему.
Р.С.: Але чи не думаєте Ви, що краще було б почекати до запровадження нової системи?
Г.Л.: Принаймні деякі з країн-членів, включно з новими, готові приєднатися до старої системи. Але, звичайно, знадобиться кілька місяців, щоб перевірити, чи це може бути здійснене без великих додаткових витрат і без нових відстрочок для нової системи. Тож я думаю, нині ще зарано робити висновки, але якщо стара система працюватиме, я це вітаю. Якщо це коштуватиме дорого, і якщо це істотно відкладе запровадження нової системи, тоді я б волів перейти одразу до нової бази даних.
Р.С.: Що означатиме розширення Шенгену для східних сусідів Євросоюзу – зокрема, для України?
Г.Л.: Коли нові країни приєднаються до Шенгенської зони, це, звичайно, створить ситуацію, коли українці, які їдуть до сусідніх країн Євросоюзу, муситимуть звертатися за шенгенською візою. І через це ЄС зараз розпочав переговори з країнами-сусідами, а переговори з Україною розпочалися ще раніше, для того, щоб полегшити візовий режим, щоб зміни були не занадто суворими для українців, які сьогодні, наприклад, можуть доволі легко отримати візи до Польщі і деяких інших країн.