Доступність посилання

ТОП новини

Різдво у Великій Британії.


Олекса Семенченко Лондон, 25 грудня 2006 р. (RadioSvoboda.Ua) – Велика Британія – це країна, де державною релігією є англіканський протестантизм. Попри таку єдність держави та релігії, для більшості сучасних британців їхня належність до християнства є передусім даниною традиції. Саме в такому контексті переважно сприймаються й різдвяні свята.


Англіканський протестантизм завжди відрізнявся таким собі підпорядкуванням релігійної складової світській. Адже англіканську церкву навіть очолює не духовна особа, а світська – глава держави, тобто монарх. Тож у наші дні люди, котрі формально належать до церкви, є, по-суті, мало релігійними. Звідси й ставлення до Різдва. Про те, чим є це свято для британців, розповів Радіо Свобода депутат британського парламенту Джон Ґроґан, який очолює міжпартійну ґрупу з українських проблем. "Можливо, лише щоп''ята британська сім''я йде на Різдво до церкви. Багато інших візьмуть якусь участь у такій різдвяній традиції, як спів коляд. Зокрема, це стосується тих людей, що мають дітей-школярів, адже школи часто проводять такі заходи. Але це правда, що свято не є таким релігійним, як було колись. І, звичайно, треба пам''ятати, що нині в Британії живе 3—4 мільйони мусульман, для яких Різдво – це звичайний день", — зазначив Джон Ґроґан.

"Різдво нині вже не те"

Для більшості британців Різдво є важливим й улюбленим святом цілковито з нерелігійних причин, вважає Джон Ґроґан: "Для багатьох людей це асоціюється з поверненням туди, де вони починали життєвий шлях. Це можливість зібратися усією родиною в батьківському домі, влаштувати великий обід, можливо випити дещо забагато, подивитися різдвяні телевізійні програми, зустрітися з друзями. Це й надалі дуже важливі дні року, але нині Різдво відрізняється від того, яким воно було 60—70 років тому".

Улюблений ритуал – розгортати подарунки

У день Різдва, 25 грудня, прокинувшись вранці, британці поспішають до ялинки, під якою лежать гарно загорнені подарунки. Вони всі разом їх розкривають. Це один із улюблених ритуалів. Далі — обід з традиційними індиком, свининою, різдвяними пирогами та хересом. А о третій дня всі дивляться по телевізору традиційне різдвяне привітання королеви. В останні роки для альтернативної публіки на одному з каналів є й альтернативна різдвяна промова – пародія від когось із коміків.

Британці люблять робити різдвяні подарунки, а для торгівлі Різдво – найкращий час. Цього року упродовж п''ятьох передріздвяних тижнів мешканці країни витратили в крамницях десь близько 1400 доларів на особу,а кожна сім''я — 1200 доларів на бакалійні товари.

Нація залишила в супермаркетах загалом 30 мільярдів доларів.
XS
SM
MD
LG