Доступність посилання

ТОП новини

Торф обігріє Волинь.


Валентина Одарченко Рівне-Луцьк, 3 січня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Торф. Ця благородна копалина покликана зігріти Волинь і зекономити такий дефіцитний нині газ. Фінські фахівці навчать волинян, як ефективніше використовувати торф і відходи.


Коли минулої зими перед Волинню постало питання економії газу, чиновники розгубилися. Адже тут немає великих підприємств, подібних «Рівнеазоту», для яких можна було б обмежити ліміти споживання газу. На Волині більша частка енергоносіїв використовувалася на опалення житла. Нині питома вага газу у структурі паливного балансу Волині становить більше 55%. Зменшити її більш, ніж удвічі, можна за рахунок енергозберігаючих технологій і використання торфу.

Газова альтернатива: фінський досвід для Волині

Гість волинян, директор місцевих видів палива фінського Акціонерного товариства «ВАПО» Юхамі Хаккарайнен зауважив, що в його країні роль місцевих ресурсів постійно зростає. Адже, окрім економії закупленого палива, це ще й додаткові робочі місця.

Юхамі Хаккарайнен: “У Фінляндії вивчили це питання. І з’ясувалося, що якщо держава використовує свої ресурси, гроші до 6-ти разів обертаються вдома, а якщо купувати за кордоном – вони втрачаються”.

У Фінляндії вдосталь напрацьованих технологій використання торфу як палива, для того, щоб їх використати на Волині, не обов’язково вкладати державні кошти, зауважив представник Скандинавської природоохоронної компанії «Нефко» Володимир Морозов. “Адже є можливість взяти гроші під зниження викиду парникових газів, це чистий грант, мільйони євро”.

Чотири українських підприємства уже отримують такі гранти, додав пан Морозов. Депутати Волинської обласної ради дали згоду на подібну співпрацю.

Торф – не лише паливо

Інтенсивніше використовувати торф за допомогою закордонних інвесторів збирається і влада Рівненщини. Однак не як паливо. Голова Рівненської облдержадміністрації Віктор Матчук повідомив, що на півночі області щойно розпочала роботу німецька торфопереробна компанія з виготовлення добрив, стимуляторів росту рослин та гербіцидів: «Вони вже повинні завезти комплект обладнання приблизно на 85 тисяч євро. Ми зацікавлені в таких інвесторах – вони дадуть роботу в сезон до 300 людям у депресивних районах Дубровиця–Зарічне. Тоді як зараз влітку туди можна приїхати і не застати населення – усі на заробітках… Це здорово, і районні бюджети суттєво поповняться».

В Україні близько ста років видобувають торф. І тільки нині починають всебічно оцінювати різноманітні якості цієї речовини та звертатися до новітніх технологій її видобутку і використання.
XS
SM
MD
LG