Доступність посилання

ТОП новини

Суд над колишнім главою канцелярії віце-президента може розкрити таємниці Білого дому


Сергій Куделя Вашингтон, 16 січня, 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні розпочинається судовий процес над Льюїсом Ліббі, колишнім главою адміністрації віце-президента США Діка Чейні. Він обвинувачується у лжесвідченні під присягою та у перешкоджанні правосуддю. Вперше в історії США, серед свідків у цій кримінальній справі може виступити і сам віце-президент. Американські оглядачі очікують, що суд над Ліббі, який триватиме шість-вісім тижнів, розкриє нові таємниці роботи Адміністрації Буша напередодні та після воєнного вторгнення в Ірак.

Ще два роки тому Льюїс Ліббі був одним із найвпливовіших чиновників у Білому домі, який користувався особливою довірою віце-президента США Діка Чейні. Наприкінці вісімдесятих років Ліббі працював одним із заступників Чейні, коли той очолював Пентагон. А після перемоги Джорджа Буша на президентських виборах, новий віце-президент призначив Ліббі главою своєї канцелярії та помічником з питань національної безпеки. Тепер же ж Дік Чейні готується виступити як свідок захисту у кримінальній справі, в якій його багаторічний протеже став головним обвинуваченим.

Льюїс Ліббі опинився на лаві підсудних через декілька недостовірних тверджень щодо подій кількарічної давнини. Влітку 2003 року Адміністрація Буша виявилася під шквалом критики за недостовірні твердження про наявність в Іраку зброї масового знищення. Одним із найсерйозніших опонентів Буша тоді був колишній американський дипломат Джо Вільсон. У липні 2003 року Вільсон публічно обвинуватив Білий дім у навмисному перекрученні інформації щодо ядерної програми Іраку з метою виправдати початок воєнної кампанії проти цієї держави. Через декілька днів журналісти повідомили, що дружина Вільсона – Валері Пальм – є таємним агентом ЦРУ.

Головний свідок захисту повинен стати віце-президент США

Американське законодавство забороняє розкривати ідентичність агентів спецслужб, тому Конгрес призначив спеціального прокурора для встановлення осіб, відповідальних за витік таємної інформації. Серед головних підозрюваних був і Льюїс Ліббі. Під час допиту він заперечив свою причетність до поширення конфіденційної інформації і заявив, що сам дізнався про зв’язок дружини Вільсона зі спецслужбами від одного з журналістів.

Однак, слідство під керівництвом спеціального прокурора Патріка Фітцджеральда, встановило протилежне. Говорить Патрік Фітцджеральд: “Пояснення Ліббі, що він нібито був останнім, хто отримав телефоном інформацію від одного з репортерів, і потім передав її іншим, це пояснення є неправдивим. Воно недостовірне. Він був першим, хто почав телефоном поширювати цю інформацію. Він був першим урядовцем, який надав цю інформацію журналісту. І потім він збрехав про це під присягою і неодноразово”.

Проти Ліббі будуть свідчити журналіст компанії NBC, від якого він нібито дізнався, що дружина Вільсона працює в ЦРУ, а також низка інших впливових американських репортерів та навіть колишніх його співробітників. А головним свідком захисту повинен стати віце-президент США Дік Чейні. За версією обвинувачення, саме він доручив Ліббі дискредитувати Вільсона, щоб помститися за його критику. Водночас, адвокати Ліббі намагатимуться переконати присяжних, що під час роботи у Білому домі він виконував стільки складних доручень, що просто забув, звідки він дізнався про місце роботи дружини дипломата, і не мав на меті брехати під присягою.

Однак, якщо провина Льюїса Ліббі таки буде доведена, то покаранням можуть стати штраф до одного мільйона доларів та ув’язнення строком до тридцяти років. Водночас, оглядачі не виключають, що президент Буш скористається своїм особливим правом та помилує колишнього високопосадовця.
XS
SM
MD
LG