Експеримент поки трохи розчарував
Однак після першого місяця роботи у рамках експерименту місцева влада трохи розчарована – начальник одного з відділів відділу Управління соціального захисту населення Дніпродзержинської міської ради Олена Посилаєва каже, що новація поки що не надає можливості, як планувалося, визначити реальний обсяг перевезень пільгових категорій населення у громадському транспорті.
Дані з кожного десятого терміналу, як виявилося, через технічні проблеми неможливо перенести до загальної бази. Зараз до міста приїхали фахівці з київського ТОВ „Промзв’язок”, вони мають налагодити комп’ютерні програми і виявити причини збоїв у терміналах, спробувати збільшити швидкість зчитування інформації з карток. А кондуктори скаржаться на те, що в години «пік» витрачають багато часу з пасажирами-пільговиками і з пластиковими картками, тим часом «зайців» серед «платних» пасажирів стає більше.
Картка на проїзд даватиме й інші переваги
Експериментальна програма „Соціальна картка” має на меті поліпшити ефективність використання бюджетних коштів на оплату послуг, наданих пільговикам, і облік цих бюджетних витрат.
У Дніпродзержинську наразі понад 80 тисяч людей користуються транспортом на пільгових умовах, а це — кожен третій. Міська влада має намір і далі слідкувати, які результати дає експеримент. Якщо він буде вдалим, то спектр послуг, які пільговики одержують за чіп-картками, розширять — приміром, деякі магазини вже оголосили, що електронні картки будуть використовувати. Є також урядова постанова, до речі, підписана ще Юрієм Єхануровим, про поширення експерименту „Соціальна картка” на Дніпропетровськ та Київ.