Доступність посилання

ТОП новини

Дорогоцінні квадрати: Чи вплине податок на нерухомість на ріст цін на житло?


Надія Шерстюк, Олександр Лащенко /images/photo/Budivlya_dim_240.jpg З цього року на нерухомість площею понад сто квадратних метрів накладений податок. Тобто, якби раніше Ви продавали квартиру, оподаткування було таким: один відсоток від вартості житла при оформленні угоди в нотаріуса плюс ще один відсоток до Пенсійного фонду. А тепер схема змінилася. Наприклад, квартира має півтори сотні квадратних метрів, тоді “сотку” можна продати без додаткового податку, а от на вартість “понадлімітних” п’ятдесяти “квадратів” стягується данина в один відсоток. А до того ж, запроваджуються нові правила роботи для нотаріусів. Відтепер вони виконуватимуть роль податкових агентів і визначатимуть розмір податкових зобов’язань учасників угод щодо купівлі-продажу квартир. Як вплинуть ці новації на ситуацію на ринку нерухомості? Чи очікувати чергового стрибка цін?

ДУМКА ПЕРЕХОЖИХ:
Від чого залежать ціни на нерухомість?
Віталій:
- Від насиченості ринку. Ціни — це баланс пропозиції і попиту. А у нас ринок не насичений. Поки не будують стільки житла, щоб виникла здорова конкуренція.
Євген, журналіст:
- Від апетитів тих, хто будує, і тих, хто займається цим бізнесом. Будівельники завищують ціни на житло. Мені здається, колись станеться обвал цін на квартири.
Михайло, економіст:
- Це корупція. Хтось скуповує і диктує ціну.
Людмила Іванівна, пенсіонерка:
- Все це орієнтується на прошарок багатих людей. Нас, середній клас і нижче, не беруть до уваги.
Валерій Миколайович, консультант з інвестицій:
- Від корупції в нашій державі. Просто штучно утримуються ціни. І до того ж, Київ перенаселений, житла не вистачає.
Інна, вчителька французької мови:
- Так влада все вирішила, вони їх ляпають, як пиріжки, ці будинки. А не будують, наприклад, дитсадочки. У мене дитину нема куди прилаштувати. Інвестори на цьому гроші заробляють.
Віктор, приватний підприємець:
- Люди повертаються з-за кордону, заробили грошей — купили...Вкладають гроші у житло, ціни піднімають.


Новий податок для багатіїв?

З першого січня набула чинності ст. 11 Закону “Про оподаткування доходів фізичних осіб” щодо податку на нерухомість. Хоча, як заспокоював перший віце-прем’єр Микола Азаров, новий податок торкнеться всього-на-всього трьох відсотків загального числа договорів купівлі-продажу. Переважна більшість угод із нерухомістю – це угоди з одно-, дво- і трикімнатними квартирами площею меншою, ніж сто “квадратів”, відтак, вважає перший віце-прем”єр, новий закон не зачепить пересічних продавців-покупців . А за словами віце-президента Асоціації фахівців із нерухомості Віктора Несіна, під час купівлі нерухомості вже стягується один відсоток до Пенсійного фонду і один відсоток державного мита, а якщо додати сюди ще й новий відсоток на нерухомість, то виходить фактично потрійне оподаткування: “Я не кажу, що це справедливий податок, оскільки будь-який податок на трансакцію є несправедливим. В основному, цей податок розрахований на продавців. Відповідно у продавців з''являться додаткові витрати, які вони намагатимуться включити у вартість житла.”
Віктор Несін: "Якщо ми візьмемо середню ціну — приблизно 2500-2800 дол. за м2. Наприклад, 2500 множимо на 20 м2. Отримуємо суму 50 000, і з цієї суми 1% податку. Тобто, 500 доларів. Не такі вже великі гроші".


Нотаріуси як податкові агенти

Зробити ринок нерухомості прозорим –такою, кажуть оглядачі, була мета передачі нотаріусам повноважень податкових агентів. Тепер, за словами заступника директора департаменту нотаріату Міністерства юстиції Тетяни Баранової, нотаріуси здійснюють контроль за сплатою податку і повідомляють податкові органи:

“Продавець, або одна зі сторін договору, перш ніж прийти до нотаріуса за оформленням угоди купівлі-продажу квартири, повинні вже сплатити податок”.

За порушення правил нарахування або сплати податку нотаріус як податковий агент нестиме фінансову відповідальність (з нього стягуватимуть штраф). Якщо ж нотаріус не нарахує податку або засвідчить договір купівлі-продажу без сплати податку, то нестиме відповідальність за погашення суми податкового зобов’язання.

Проте новий податок, вважає юрист Тетяна Монтян, дуже легко обійти: квартира, площа якої перевищує 100 «квадратів», продається у два етапи – по половині квартири.
Тетяна Монтян: "Я не думаю, що люди платять за реальну вартість житла. Простіше домовитися в БТІ про зниження оціночної вартості, а потім оформити квартиру втричі дешевше. Наші люди завжди знайдуть, як не платити державі податки!"


Нотаріусів наділили новими обов’язками щодо визначення податку з продавців нерухомості, а за якими критеріями оцінювати майно і потім вираховувати цей податок, досі чітко не роз’яснено, нарікає приватний нотаріус Валентина Онищенко: “Вказано у законі, що оцінку майна повинен дати орган, визначений Кабінетом міністрів. А насправді нічого там ніким не визначено. З чого брати податок, з якої оцінки, ми не знаємо. І поки не оформляємо те, що перевищує 100 м2”.

А співробітниця однієї з державних нотаріальних контор, яка не захотіла назватися, порадила звертатися за оформленням договору купівлі-продажу саме до приватного нотаріуса: “ Ми намагаємося не робити зараз цих договорів. Ми не хочемо брати у цьому участь, поки немає чіткої конкретної схеми вирахування цього 1% податку”.

Ціни на житло: все вище, вище і вище?!

Сім років тому однокімнатну квартиру в Одесі можна купити за три тисячі доларів, а у Києві – за п’ять. Тепер, відстаючи від Європи за рівнем життя, українські мегаполіси наздоганяють її за вартістю житла. У Берліні двокімнатна квартира потягне на сорок тисяч “зелених”, а в тій же Одесі про таке можна тільки мріяти.

Топ-десятка найдорожчих "житлових квадратів" в українських містах
(за даними Асоціації фахівців з нерухомості України)
МІСТОЦіна житла за кв. м. (у доларах)
КИЇВ2600
ОДЕСА1820
ДНІПРОПЕТРОВСЬК1340
СЕВАСТОПОЛЬ1275
ХАРКІВ1170
СІМФЕРОПОЛЬ1120
ЛЬВІВ, МИКОЛАЇВ, УЖГОРОД, ЧЕРНІВЦІ1110
Найдешевшими за цінами на житло визнані Полтава і Черкаси (820 дол.), Луганськ (800 дол.),
Суми (760 дол.), Херсон (750 дол.) і Кіровоград 645 дол.

Львівські “дорогоцінні” квартирні метри коштують у середньому по тисячі “зелених”. Запровадження нового податку мало позначилося на цінах. Наразі найпопулярніші у місті одно- та двокімнатні квартири загальною площею 40 і 60 м2. За офінками фахівців, у минулому році у Львові лише близько 15% договорів щодо купівлі-продажу нерухомості відображали реальні ціни.

Поки нотаріуси визначаються, як їм нараховувати новий податок на нерухомість, продавці житла вже зметикували, що їм робити у новій ситуації. Ніхто не хоче втрачати грошей, ділиться власним досвідом один із продавців “дорогоцінних” квадратів Вадим: “Люди, які продають житло, вони, звичайно, зараховують до вартості квартири оцей 1% , коли мова йде про площу понад 100 м2. Річ у тім, що вартість угоди визначається іншою сумою. А податок — це вже загальна варість квартири. Зараз немає органу, який проводить оцінку квадратного метра. Тобто, БТІ не зобов’язало чітко проглядати формулювання”.

Ціни на нерухомість як росли до запровадження нового податку, так і ростуть. Змінюються тільки темпи подорожчання житла, констатує Володимир Коломієць, аналітик однієї зі столичних агенцій нерухомості: “Ціни потроху ростуть без прив’язки, чи є продаж чи нема. Ринок нерухомості інертний, а це означає, що зберігаються тенденції, які спостерігалися ще у минулому році. Великий попит є на житло. Нерухомість у Києві мало хто купує “з нуля”. Зазвичай одну нерухомість продають, а іншу купують. І виходить не купівля-продаж, а обмін одних квартир на інші”.

Аудіозапис програми. Перший випуск: Аудіозапис програми. Другий випуск:

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG