Доступність посилання

ТОП новини

«Заморожені» кредити.


Олена Солодовнікова Слухати: Харків, 13 лютого 2007 (RadioSvoboda.Ua) — Понад рік тому на Харківщині «заморозили» молодіжну програму житлового кредитування. Скористатися нею міг кожен, хто бажав, тільки б мав менше як 35 років. Треба було принести документи про купівлю квартири, і держава зобов’язувалася частково «гасити» банківські відсотки. Несподіване припинення програми зробило кілька сотень харків’ян заручниками держави.

Ольга Скоробогач разом із чоловіком та двома синами раніше мешкала у тісній кімнаті в гуртожитку. Спочатку думали просто знімати більшу за площею квартиру. Але вирішили, що вигідніше скористатися молодіжним кредитом.

Витрати майже ті самі, але все ж таки платиш вже за власні стіни, розмірковувала Ольга Скоробогач. А тому вони швиденько зібрали пакет документів і побігли до молодіжного фонду.Але на дверях уже висіла табличка, що з 14 грудня 2005 року документи вже не приймають.

За компенсацією держави не встигли

За компенсацією родина Скоробогач запізнилася на тиждень. Але на той час вони вже оформили купівлю-продаж квартири, отже, мають відповідати перед банком. Тепер на своїх шістдесяти квадратних метрах родина Скоробогач мешкає, добре затягнувши паски.

Уся зарплата чоловіка-менеджера, а це 350 доларів, іде на щомісячний розрахунок із боргом. А сподівалися, що за допомогою державних компенсацій будуть віддавати втричі менше. Заробітку вчительки-математики у профтехучилищі вистачає лише на те, щоб погодувати близьких скромною вечерею та заплатити за дитсадок для одного з синів.

Проблеми від популярності

Голова фонду «Укрмолодьжитло» Олександр Вензель упевнений: негаразди з бюджетними компенсаціями почалися через їхню завелику популярність. За три роки ними скористалися дві з половиною тисячі сімей. Потім попит став настільки великий, що грошей, передбачених посадовцями, вже не могло вистачити, каже Олександр Вензель: «Ось тут і почалась буча. Фахівці розуміють, як побудований бюджетний процес. А чому набрали стільки договорів? А чому не заклали стільки грошей? І це все питання зовсім іншого рівня».

Заручники ситуації — за попередніми підрахунками, це близько 200 харків’ян — до суду поки що не подають. Кажуть, це зайвий клопіт, адже банки справедливо вимагають грошей і на бійки з «державними вітряками» не вистачає сил.

Сподівання і плани

Ольга Скоробагач сподівається, що до посадовців повернеться здоровий глузд: «Я всією душею сподіваюсь, що вони там отямляться. Бо кому ж тоді допомагати, як не молодій родині з дітьми? Як прорватися в цьому житті взагалі? Ми ж не купили якийсь там „особнячок!“»

Влада нині розмірковує над відновленням програми молодіжного кредитування з частковою компенсацією, але вже на інших засадах. Вірогідно, що компенсацію отримуватимуть тільки особи, що стоять у черзі на житло. А надавати її будуть лише на 5 років, і це за умови, що кредит найчастіше погашають упродовж двадцяти — двадцяти п’яти.

Матеріали до теми:

• «Еліта-центр»: що отримають потерпілі? • Ошукані на квартири: вирішення по-донецьки.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG