Доступність посилання

ТОП новини

100 років Львівській галереї мистецтв. Майже 60 тисяч творів європейських та українських майстрів 14-20 століть.


Галина Терещук Львів, 19 лютого 2007 ( Radiosvoboda.ua ) – Цими днями одному з найбагатших музеїв України – Львівській галереї мистецтв – виповнилось 100 років. Збірці європейського мистецтва навіть заздрять європейські мистецтвознавці.

Наприкінці 19 століття львівська інтелігенція розпочала рух за створення «Музею західноєвропейського мистецтва». У бюджеті знайшли гроші «на закупку творів мистецтва».

У 1907 році львівський магістрат придбав кілька приватних зібрань, зокрема, колекцію подільського землевласника Івана Яковича. А це близько 2 тисяч експонатів і 400 картин, які і стали основною збіркою музею західноєвропейського мистецтва. Колекція заінтригувала міську владу тим, що йшлося про твори Леонардо да Вінчі, Рубенса, Рембрандта, Тиціана, Рафаеля. Щодо автентичності деяких картин, то й досі тривають дискусії. Скажімо, підпис Рафаеля є правдивий, а сама картина, як виявилось, ні.

Однак у львівській галереї таки є світова перлина Жоржа де Ла Тура «У лихваря», а щодо «Чоловічого портрета» Тиціана, то й далі тривають суперечки серед європрейських мистецтвознавців.

Однак галерея мистецтв приваблює відвідувачів передусім своєю європейськістю.

Єдиний в Україні Тиціан, Рубенс, Жорж де Ла Тур

26 об’єктів, 16 діючих музеїв, 40 тисяч квадратних метрів площ. Усе це –Львівська галерея мистецтв. Вона одна володіє таким майном, скільки мають усі разом музеї Києва. Її колекцію складають майже 60 тисяч творів європейських та українських майстрів 14-20 століть.

Найбільша цінність – європейське мистецтво 15-20 століть, яке віднині експонують у палаці Потоцьких, це твори де Ла Тура, Цуккі, Жерара, Гойя, Ґроттґера, Матейка, скульптури Пінзеля.

Завідувач відділом палацу Оксана Козинкевич розповіла: «Ці твори, які експонуються, твори першого ряду. Єдиний в колишньому СРСР і Україні Тиціан, Рубенс, Жорж де Ла Тур. Мені складно визначити, який твір кращий, коли я заходжу у зал, де представлене античне мистецтво, то бачу дивовижні експонати маленьких скульптур. У нас є твори, які можна приписати Ботічеллі, Мантеньї, їх треба серйозно досліджувати».

Найбільше з-поміж усіх шедеврів світом мандрує картина «У лихваря» Жоржа де Ла Тура, французького художника 17 століття. Це одна із 30-ти збережених у світі картин митця з титулом від Людовика XIII «Королівський художник». Буцімто, Людовик наказав винести з кімнати, в якій висіла картина де Ла Тура усі інші мистецькі твори, вважаючи, що вони не варті бути поруч.

Паломництво в палац Потоцьких

У галереї мистецтв відвідувачів не бракує. Лише за один день у неділю в палаці Потоцьких побували понад тисячу осіб, вартість квитка 5 гривень.

За словами директора галереї мистецтв Бориса Возницького, більшість цінних мистецьких творів зберігається у фондах і лише 3 відсотки доступні відвідувачам.

Нині галереї, яка досі не має статусу національної, перебуває на обласному фінансуванні, потрібні і виставкові зали, і гроші на ремонт приміщень у Львові і на теренах області. Мова йде про замки, зокрема Підгорецький, необхідна реставраційна майстерня, створення відповідних умов для збереження картин у фондосховищах, відеоспостереження.

Із галереї мистецтв викрали 12 полотен європейських художників

За останні 15 років із Львівської галереї були вкрадені 2 картини польського художника 19 століття Ґроттґера і 10 полотен із Олеського замку. При цьому загинули 2 працівники. Одну з викрадених картин бачили на аукціоні у Відні.

А ще галерея мистецтв потребує менеджменту, оскільки не має навіть власного сайту. Словом промоції, такої ж європейської, на яку заслуговує європейська колекція музею.
XS
SM
MD
LG