Доступність посилання

ТОП новини

МНС пообіцяє очистити Закарпаття від відходів угорської промисловості


Надія Петрів Ужгород, 19 лютого 2007 (RadioSvoboda.Ua) - Захистом Закарпаття від повеней та питанням вивезення небезпечних відходів угорської промисловості переймався сьогодні в Закарпатті міністр з надзвичайних ситуацій України Нестор Шуфрич. На спеціальній нараді очільники низки відомств намагалися вирішити, що ж робити з тією «хімією», яка отруює людей та довкілля.

5 років поспіль угорська фірма «Елтекс» разом з українською «Озон» завозили на територію України суміш мінеральних речовин під назвою «Премікс». І лише в березні 2005-го року з’ясувалося, що насправді це не мінеральні речовини, а відходи угорської промисловості. За цим фактом Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу. Однак й досі в ситуації нічого не змінилося: дві третини герметично запакованої речовини перебувають на залізничній станції Боржава. Ще 366 тонн розсипані територією Берегівського району.

Сьогодні керівники Міністерства з надзвичайних ситуацій, екологи та закарпатська влада вкотре оглядали місця зберігання “Преміксу” та намагалися вирішити, що з ним робити.

Голова МНС Нестор Шуфрич каже, цю хімію необхідно вивезти з області але є одна перешкода: «Зараз слідчі органи проінформували нас щодо необхідності проведення додаткових експертиз, тому що достеменно ніхто не може сказати, що ж таке «премікс». Єдине, що концентрація окремих хімічних речовин — свинцю, цинку —перевищує норми у 2-3 рази, що може при певних обставинах спричинити шкоду».

Де знайти гроші для екологічних заходів?

Паралельно з питанням визначення складу речовини постають інші проблеми. Приміром, хто заплатить Укрзалізниці більше 8 мільйонів гривень за те, що в її вагонах уже більше року зберігається частина «преміксу»? Або ж де знайти гроші, аби решту речовини завантажити у спеціальні герметичні ємності та вивезти за межі Закарпаття? Заступник начальника Державного управління екології в Закарпатській області Юрій Смерека заявив: «Держуправлінням екології спільно із закарпатською облдержадміністрацією подано запит до Мінприроди щодо отримання коштів в розмірі 8,5 мільйона гривень для проведення робіт на видалення та вивезення суміші речовин «премікс» за межі області, чи то захоронення чи подальшої утилізації».

Очільник МНС не виключає, що після закінчення роботи угорсько-української комісії, яка саме зараз вирішує долю «преміксу», небезпечну речовину навіть можуть вивезти з території України: «Враховуючи, що є певні сумніви щодо законності щодо завезення префіксу на територію України й порушена кримінальна справа, це може стати підставою вимагання повернення ввезеного з Угорщини «префіксу» в країну, з якої він був завезений на територію України».

Нестор Шуфрич також пообіцяв, що побудує дамбу на Виноградівщині, а ще попросить з резервного фонду України кошти на протизсувні заходи в Закарпатті та відселення людей з небезпечних зон. За попередніми підрахунками, терміново необхідно евакуювати близько сотні родин, на що необхідно знайти майже 9 мільйонів гривень.
XS
SM
MD
LG