Доступність посилання

ТОП новини

Іран відкидає ультиматум Ради Безпеки ООН


Сергій Куделя Вашингтон, 21 лютого, 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні збігає строк дії ультиматуму Ради Безпеки ООН, який вимагає від Ірану припинити усі роботи пов’язані із збагаченням урану.

Іранський президент Махмуд Ахмадінеджад назвав вчора такі міжнародні вимоги “незаконними” і наголосив, що виробництво ядерного палива у мирних цілях є невід’ємним правом Ірану. Така позиція іранського керівництва може призвести до посилення економічних санкцій проти Ірану та загострення воєнного тиску. Сполучені Штати вже зміцнюють свою військову присутність на іранських кордонах, а Пентагон підтверджує наявність в нього детальних планів можливої воєнної операції проти Ірану.

Два авіаносці із десятками бомбардувальників та сотнями крилатих ракет, які належать до п’ятого флоту США, знаходяться в регіоні Перської затоки. Американський міністр оборони Роберт Гейтс каже, що їхня присутність покликана лише засвідчити важливість Перської затоки як сфери національних інтересів США. Однак, останніми тижнями, американські експерти та неназвані посадовці у Пентагоні все частіше обговорюють можливість воєнної операції проти Ірану. Серед ймовірних формальних підстав такої операції вони називають, зокрема, постачання іранськими військовими зброї бойовикам у сусідньому Іраку, яка використовується проти американських солдат.

Але вирішальним, на думу експертів, може стати подальша відмова Ірану співпрацювати із міжнародним організаціями у контролі над його ядерною програмою.

МАГАТЕ - розвиток ядерної програми Ірану вже неможливо зупинити

Президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад вкотре відкинув вчора вимогу Ради Безпеки ООН припинити збагачення урану як умову відновлення переговорів щодо іранських ядерних розробок: “Ми за ведення переговорів, але лише на справедливих умовах. Якщо ви вимагаєте від нас припинити збагачення урану та зупинити ядерний цикл задля початку переговорів, то ми - не проти. Але справедливість вимагає, щоб ті, хто хочуть з нами вести переговори також зупинили свої цикли виробництва ядерного палива, аби ми могли вести переговори на справедливих умовах.”

Іранська непоступливість в ядерному питанні може призвести не лише до нових економічних санкцій проти держави, але й до посилення військово-політичної нестабільності у регіоні. Американське військове командування, за повідомленням низки західних ЗМІ, мовляв уже розробило список об’єктів в Ірані, яку будуть знищені у перші години бомбардувань. Серед них не лише військові бази, але й заводи, на яких відбувається збагачення урану. У відповідь на плани Вашингтона, в Ірані розпочалися масштабні навчання сухопутних військ. А представник іранського уряду Алі Ларіджані попередив вчора, що Іран готовий надати адекватну відсіч будь-якій воєнній агресії.

Водночас, глава Міжнародної Агенції з Атомної Енергії Мохамед ель-Барадей заявив вчора в інтерв’ю газеті Financial Times, що розвиток ядерної програми Ірану вже неможливо зупинити. На його думку, звичайні силові засоби не зможуть позбавити Іран тих знань, які він отримав у процесі збагачення урану. За його прогнозом, вже за пів року Іран зможе використовувати збагачений уран у виробничих цілях. Однак, міжнародний посадовець наголосив, що Іран поки залишається далеким від отримання ядерної бомби. За оцінками американських розвідувальних служб, Іран зможе отримати ядерну зброю не раніше ніж за п’ять років.
XS
SM
MD
LG