Доступність посилання

ТОП новини

У Польщі вже не лякаються пострадянської спадщини.


Єва Поштар Варшава, 23 лютого 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Він має 123 тисячі квадратних метрів площі, 3 тисячі 288 кімнат, залів та коридорів, 42 поверхи та 36 ліфтів. Він потребує стільки електроенергії, скільки споживає містечко із 30-ма тисячами мешканців. Нові охоронці потребують приблизно два роки щоб вивчити, де розташовані всі його мармурові сходи, пасажі та коридори.

Палацу Культури і Науки у Варшаві.
У Варшаві жартують, що найщасливіша людина — це той, хто живе на верхньому поверсі Варшавського Палацу культури, бо він єдиний, хто може виглядати з вікна і не бачити цього будинку. І ось цей палац, який поляки так люблять не любити, цього місяця отримав статус архітектурної пам’ятки.

Оскільки без цього будинку багато хто в Польщі не уявляє собі Варшави, варто прослідкувати його історію.

Подарунок Сталіна

Почалось з того, що 1952 року Сталін надумав поставити в центрі Варшави 230-метровий "подарунок радянського народу польському народові".

Від початку поляки бунтувались проти будови Палацу. Для них ця споруда стали символом радянської окупації Польщі. Дехто навіть вимагав знести цей будинок, будівництво якого завершили в 1955 році.

Палац називали огидною жабою, що засіла в центрі столиці.

Будівля відповідає критеріям пам''ятки архітектури

Варшавський воєводський реставратор Мацєй Чередис вважає, що цей палац має все для того, щоб бути пам’яткою архітектури.

Мацєй Чередис: "До списку архітектурних пам''яток вносять будинки, які цінні з огляду на історію, мають художню або наукову вартість. За нашим, і не тільки нашим переконанням, Палац має такі цінності. Він є свідчення минулої епохи".

Із часом поляки все менше і менше ототожнювали Палац культури з радянською ідеологією. Хоча для поляків Палац культури був промовистим символом "соціалістичного реалізму", в ньому часто-густо відбувалися заходи аж ніяк не соціалістичні. Наприклад, концерт рок-групи The Rolling Stones. Польські історики вказують на те, що в 1967 році з огляду на брак "твердої валюти" – гонораром колективу були два вагони польської горілки.

Мацєй Чередис: "Це сьогодні найбільший в Польщі музей ужиткового мистецтва 1950-их років. Треба зазначити, що в будівництві Палацу брали участь також польські архітектори, дизайнери".

Тепер він уже «свій» для більшості

Радіо Свобода запитало у польському міністерстві культури, чи були якісь протести проти надання Палацу культури статусу архітектурної пам’ятки.

На це речник міністерства Ян Каспжик відповів: "До міністерства надійшли протести від комбатантських та патріотичних організацій, приватних осіб. Ми на протести ввічливо відповімо, але жоден із них не матиме юридичного значення для справи".

Все вказує на те, що Палац культури, побудований на руїнах центральної Варшави, для варшав’ян просто став будинком кав’ярень, кінотеатрів, барів та концертних залів і тисячі поляків користуються ним кожного дня.

Матеріали до теми:

• Чеська культура проти тоталітаризму. • Польща відкликає своїх дипломатів, причетних до спецслужб. • Чи співпрацював із комуністичними спецслужбами приятель і колега папи Івана Павла Другого? • Польський уряд хоче усунути з назв вулиць імена діячів комуністичного руху. • Справа відставки польського архієпископа Вєльгуса буде переломною в процесі декомунізації держави, вважають аналітики. • Парламент Естонії ухвалив Закон про знесення заборонених споруд, у тому числі комуністичних.
XS
SM
MD
LG