Доступність посилання

ТОП новини

ПРО чи “контра”? Дебати навколо розміщення американських комплексів протиракетної оборони в Польщі та Чехії: український аспект.


           Слухати:Щоб зберегти аудіо-файл на Ваш комп''ютер для подальшого прослуховування, слід натиснути правою кнопкою мишки на лінку "завантажити" та вибрати "Save Target As..." або "Зберегти Об''єкт Як..." та вказати місце для збереження файлу. Після завантаження відкрийте його, двічі клацнувши на ньому мишкою.

Ведучі: Кирило Булкін, Юлія Жмакіна
Гість Свободи: екс-прем’єр-міністр, екс-секретар РНБО Євген Марчук.

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)

Кирило Булкін: ПРО чи “контра”? Плани Польщі та Чехії розмістити на своїй території комплекси протиракетної оборони США зустріли різку реакцію Росії.

Чи повинна Україна перейматися американськими радарами у Східній Європі? Захистять вони Україну чи, навпаки, зашкодять? І в якому контексті Україні слід розглядати цю проблему: захисту національних інтересів чи політичної перепалки між США й Росією?

Пане Марчук, чи потрібно України перейматися розміщенням американських радарів у Східній Європі? У чому тут проблема для України? Євген Марчук: Проблема в тому, що Україні треба якнайскоріше визначатися: вона і далі буде у нейтральних водах, чи вона буде реально рухатися до євроатлантичної безпеки.

Такі випробування і такі ситуації у майбутньому можуть і далі повторюватися абсолютно з несподіваного боку для України.

До того часу, допоки Україна буде тільки говорити про можливу в майбутньому євроатлантичну інтеграцію, до того часу ми завжди будемо попадати в лещата між двома крупними блоками і будемо в ситуації, на яку ми ніяк не можемо вплинути – у нас немає такого ресурсу, як на неї вплинути.

З другого боку, наслідки для нас можуть бути негативними. Навіть не тільки в тому, що, як говорять фахівці, якщо ракети будуть збиватися гіпотетично, якщо вони будуть іти з Ірану до США, то вони будуть збиватися над територією України... Це вже такий, знаєте, фатально кінцевий варіант цієї проблеми.

А є ближчі проблеми для нас сьогодні набагато, тому що...

Юлія Жмакіна: Які це проблеми?

Євген Марчук: Перш за все, якщо Росія виконає свої заяви про те, що вона вийде із договору ПРО ракети середньої і малої дальності і почне їх виробляти та розміщувати на своїх кордонах, а Білорусь являється членом організації договору колективної безпеки, то може постати питання розміщення цих ракет у Білорусі, тобто це наші сусіди, а у відповідь, ясна річ, можна очікувати потім розміщення таких же самих ракет середньої і малої дальності в Європі, а все це буде з двох боків України. Це одна сторона, суто воєнно-технічна.

Але інша — це воєнно-політична. Від нас невідворотно будуть чекати, можливо, не зараз, чи то Росія, чи то США, а яку позицію Україна сьогодні займає.

Юлія Жмакіна: Ви сказали, що визначатися...

Євгене Кириловичу, а що Ви, генерал армії Марчук, маєте на увазі — визначатися?


Євген Марчук: Мова йде про євроатлантичну інтеграцію. Україна трохи забуксувала за останніх 1,5 – 2 роки в реальних діях у напрямку євроатлантичної інтеграції.

Головні документи і конкретні практичні кроки були зроблені ще до Помаранчевої революції: закон “Про основи національної безпеки” і інша нормативна база.

Зараз ситуація трохи відповзла назад. Це пов’язано з багатьма причинами, в тому числі і з тими, які йдуть від однієї з домінуючих політичних партій, Партії регіонів, яка і під час виборів, і зараз практично заявляла, що вона не є прихильником євроатлантичної інтеграції. Вона реально впливає сьогодні на громадську думку, на те, як нас сприймають наші можливі партнери по євроатлантичній інтеграції.

Простіше кажучи, вже не тільки ми запізнюємося, а й члени НАТО сьогодні з величезним сумнівом дивляться на Україну.

Кирило Булкін: Як би мала, на Вашу думку, діяти Україна узгоджено, на чому може знайтися точка узгодження між Президентом України і Прем’єр-міністром у цьому питанні на даному етапі?

Євген Марчук: На даному етапі, я думаю, перш за все треба узгодити взагалі розуміння свого місця в світі і еволюції в зоні європейської і світової безпеки.

От коли говорять, що нам робити, то я запитую: нам – це кому: Партії регіонів чи “Нашій Україні”, в яких різне бачення еволюції України в системах європейської колективної безпеки?

Тому, перш за все, треба в себе вдома вийти на єдину позицію щодо місця України в системі європейської безпеки.

Юлія Жмакіна: Пане Марчук, це можливо?

Євген Марчук: Можливо. Тільки не треба чекати, поки припре ситуація вже так, що всім стане ясно, що дальше немає виходу.

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG