Доступність посилання

ТОП новини

США не проти розмістити радари ПРО і на Кавказі. Грузинські політики – за.


Василь Зілгалов Слухати: Прага, 2 березня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У світі активно обговорюють заяву представника Пентаґону, який заявив, що Сполучені Штати хотіли б розмістити елементи протиракетної оборони, крім Чехії та Польщі, «можливо, ще десь на Кавказі». Наразі не ясно, про які плани йдеться, а перша реакція на цю заяву суперечлива.

Керівник Агентства протиракетної оборони США сказав у четвер, що Іран уже має ракети, які здатні досягти території низки країн НАТО, а вже до 2015 року зможе загрожувати і США. Генрі Оберінґ при цьому знову наголосив, що нова американська система ПРО має суто оборонний характер і не загрожує Росії.

«Немає ніякого зв’язку між розміщенням оборонного ракетного комплексу в Польщі і погрозами щодо розриву угоди про ракети середньої далекосяжності, що ми бачимо з боку Росії. І якщо росіяни мають рішучі наміри це зробити, то це вони зроблять із інших причин», — сказав американський генерал.

Представник Пентаґону припустив, що одна з радарних станцій мала би бути десь на Кавказі. Наразі не ясно, про яку державу йдеться.

Із кавказькими державами ще не говорили, але дехто в Грузії вже «за»

Речник міністерства закордонних справ Азербайджану Хазар Ібрагім сказав Радіо Свобода, що його країна не отримувала жодних пропозицій від американців: «Немає ніякого запиту до Азербайджану з цього приводу, і ніяких переговорів на цю тему не проводилося».

Вірменські та грузинські урядовці також кажуть, що Сполучені Штати до них не зверталися.

Водночас деякі грузинські політики вже привітали американську ініціативу. Наприклад, заступник голови парламентського комітету з питань оборони і безпеки Ніколоз Руруа в інтерв’ю Радіо Свобода сказав: «Як Ви добре знаєте, на Кавказі є три незалежні держави, то я скажу за Грузію, а точніше — висловлю свою позицію, оскільки я не можу висловлювати погляд уряду: я вважаю за можливе прийняти таку пропозицію. На мій погляд, чим ближча Грузія до оборонних систем Заходу, тим більш інтегрованою стає вона у цьому напрямку, і це лише краще для нашої країни».

Група інших депутатів грузинського парламенту також відгукнулися позитивно на заяву представника Пентагону.

…А Росія проти

Натомість Росія попереджає, що вже має свою відповідь на можливе розташування американських радарів на Кавказі. Представники оборонного відомства Росії повідомили, що систему протиповітряної оборони їхньої країни переозброять новими зенітно-ракетними системами. За словами російських генералів, далекосяжність стрільби системи С-400 «Тріумф» перевищує 400 кілометрів. Щоправда, вони не пояснили, яким чином система протиповітряної оборони може стати «відповіддю» на радар системи протиракетної оборони.

Тим часом зі світу лунають заклики до подальших переговорів. Міністр оборони Німеччини Йозеф Юнґ закликав провести більше консультацій усередині НАТО щодо американських ракетних планів.

А керівник українського уряду Віктор Янукович вважає, що потрібно провести тристоронні переговори між Сполученими Штатами, Європейським Союзом і Україною. Про це мовиться в інтерв’ю Януковича, яке сьогодні опублікувала німецька газета «Ді Вельт». За словами Януковича, Україна готова зробити свій внесок у «глобальну систему безпеки», якщо її про це попросять.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG