Андрус Ансіп - лідер реформістів,
нинішній прем’єр-міністр країни.
Активність виборців зросла
Парламентські вибори в Естонії, вперше за останні 12 років, відзначились значною активністю виборців: у голосуванні взяли участь 61% естонських громадян. На думку оглядачів, однією з причин зростання активності електорату стало проведення в Естонії, вперше у світі, інтернет-голосування на національному рівні. Політолог Тоомас Алатау вважає, що нинішні вибори стали електронними також і в сенсі передвиборної реклами: «Я назвав би ці вибори електронними. Коли два тижні тому в Естонію почали прибувати міжнародні спостерігачі, вони були здивовані відсутністю передвиборчої реклами на вулиці. Але реклама була на телебаченні, в газетах, журналах».
На думку Томаса Алатау, парламентські вибори в Естонії стали змаганням між лідерами партій: «Я навіть уявити собі не міг, що особистості, лідери партій гратимуть таку роль і що народ реагуватиме на їхню появу і заклики. Але програми, які відстоюють центристи чи реформісти, опинились на другому або навіть на третьому плані».
Підвищення рівня життя – не ілюзії
Натомість лідер реформістів, нинішній прем’єр-міністр країни Андрус Ансип, який побив рекорд в історії естонських виборів за показниками популярності серед електорату, вважає, що перемога Партії реформ свідчить про те, що мешканці Естонії задоволені своїм життям. Сьогодні економіка Естонії на підйомі, зростає ВВП. А реформісти, до того ж, обіцяють, що невдовзі Естонія стане однією з п’яти найбагатших країн ЄС. Говорить представник Партії реформ Тетяна Муравйова: «Наша головна ідея – у зростанні економіки. Тому невипадково ми вийшли з пропозицією про те, що через 15 років Естонія буде серед п’яти найбагатших країн ЄС. До того ж, ми продовжуватимемо зниження прибуткового податку».
Потрібні нові економічні реформи
Натомість другий переможець у виборах — Центристська партія — виступає за реалізацію політики, яка виключає міжнаціональну напругу в країні, і за проведення певних економічних реформ. Говорить лідер центристів, нинішній міністр економіки Едгарс Саавісар: «Центристська партія висунула реформу зарплатні, з тим щоб через чотири роки досягти середньоєвропейського рівня – це 25 тисяч крон у місяць. Я вважаю, що це створить на ринку праці сприятливу ситуацію».
На думку політолога таллінського університету Тиніса Саартса, ідеологічні непорозуміння між реформістами та центристами можуть призвести до того, що Партія реформ укладе урядову угоду з Союзом «Isamaa і Res Publica» та іншими правими партіями, які входитимуть до складу нового парламенту. Центристи ж, у кращому випадку, отримають окремі міністерські портфелі в Кабінеті міністрів Естонії.
Матеріали до теми:
Естонія вперше у світі проводить парламентські вибори через інтернет. Огляд преси: Парламентські вибори в Естонії — основна боротьба відбуватиметься між право- й лівоцентристами; естонські виборці вибирають голосування за допомогою інтернету.