Доступність посилання

ТОП новини

Громадські організації Закарпаття оскаржуватимуть у суді рішення облради про визнання національності русинів


Визнання національностей не належить до компетенції органів місцевого самоврядування.

Про те, що на рішення Закарпатської обласної ради готується позов до суду, повідомив учора відомий закарпатський культуролог, громадський діяч та журналіст Олександр Гаврош.

За його словами, позов готують спільно кілька громадських організацій. Звернуться вони до суду після того, як рішення офіційно буде опубліковане в пресі.

Пан Гаврош пояснює рішення громадських організацій тим, що визнання національностей не належить до компетенції органів місцевого самоврядування.

7 березня цього року Закарпатська облрада ухвалила рішення про визнання національності «русин» на території області.

Дискусії навколо вимог русинів визнати їх окремою національністю в Україні точаться вже давно. Центральна влада ці вимоги відкидає.

Слово «русин» було однією з перших самоназв українців. Після виникнення сучасної самоназви «українець» це слово почало поступово виходити з ужитку і найдовше збереглося саме на Закарпатті і прилеглих територіях східної Словаччини, а також серед переселенців із цих земель, переважно в країнах колишньої Югославії, і в діаспорі в Канаді і США.

Понад сто років тому на Закарпатті виникли три течії: одні стверджували, що русини — це цілком окремий народ, відмінний від українців та інших народів; інші вважали місцеве населення з самоназвою «русин» частиною українського народу; і ще інші намагалися довести, що русини є частиною російського народу.

Прихильники першого погляду, які раніше домоглися визнання русинів за окрему національну меншину в тодішніх Чехословаччині й Югославії, хочуть цього і в Україні. Українська держава дотримується другого погляду і вважає русинів етнічною групою українців.

Під час Всеукраїнського перепису населення 2001 року в Закарпатській області русинами назвали себе близько 10 тисяч 100 осіб — приблизно 0,8% від населення області; українцями — понад 1 мільйон 10 тисяч.
XS
SM
MD
LG