
Вежу "Газпрому" збираються збудувати на берегах річок Нева та Охта, навпроти Смольного собору. Очікують, що будівництво, яке коштуватиме близько 2 мільярдів доларів, дасть поштовх економіці Санкт-Петербурга, що мріє знову вийти з тіні Москви.
Що важливіше: дух міста, чи мільярдні інвеcтиції?
Натомість пересічні люди вже охрестили проект "кукурудзою", і це далеко не найобразливіше порівняння. Керівник Спілки архітекторів Санкт-Петербурга Владімір Попов каже, що хмарочос зруйнує дух міста: "Петербург - горизонтальне місто, центр якого охороняє ЮНЕСКО. Вертикальних будівель у місті лише кілька, як правило це культові споруди, вищі ніж загальний масив горизонтальної забудови. Таким чином проектування такого будинку, на нашу думку, зовсім недоречне. Це якась варварська фантазія" .
Автор споруди британська фірма "RMJM" виграла тендер за найкращий проект. Представник компанії Тоні Кеттл каже Радіо Свобода, що проект враховує особливості Санкт-Петербурга:
"Хоча це місто переважно має горизонтальний характер, особливі будівлі виділяються і дивляться в небо. Собор св. Петра і Павла уособлює релігію, телевізійна вежа – комунікацію. Наш будинок повністю стосується енергії".
Щоправда, різниця полягає у тому, що висота собору Св. Петра і Павла сягає 123 метрів, а це менше ніж половина висоти потенційної штаб-квартири "Газпрому". А телевізійна вежа хоч і має 310 метрів, але розташовується далеко за межами центру.
Місцеві студенти, яких розпитувало Радіо Свобода, по-різному ставляться до проекту. ""Газпром" у даному випадку лише допомагає просувати Санкт-Петербург як економічну і політичну столицю Російської Федерації Більше робочих місць, більша перспектива. Я лише за," – сказала одна із студенток. Але більшість таки проти, як ось цей хлопець: "Звичайно, я розумію всі можливості “Газпрому” і його бажання. Але все-таки, мабуть, це не дуже впишеться в архітектуру Санкт-Петербурга. На мою думку, це небажано".
Путін у суперечку не втручається
Представники опозиційної партії "Яблуко" закликають провести референдум, на якому міг би висловитися кожен житель Санкт-Петербурга. Але цю партію, як офіційно пояснюють із технічних причин, не допустили до місцевих виборів, що відбулися в Росії минулої неділі. Президент Росії Владімір Путін, який народився і виріс у місті на Неві, відмовився вступати в архітектурну суперечку. І це, на думку багатьох петербуржців, може свідчити про те, що міська влада скоро дасть остаточне добро на спорудження першого у місті хмарочоса.