Доступність посилання

ТОП новини

В ООН підготували проект резолюції Ради Безпеки про нові санкції проти Ірану


Юрій Дулерайн Нью-Йор, 16 березня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У Нью-Йорку, в штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй шестеро держав — п’ять постійних членів Ради Безпеки (Сполучені Штати, Велика Британія, Франція, Китай і Росія) плюс Німеччина — дійшли згоди щодо остаточного варіанту проекту резолюції про додаткові санкції проти Ірану. Йдеться про міжнародні заходи, щоб змусити Тегеран зупинити підготовчі роботи з метою створення ядерної зброї. Іран стверджує, що його ядерна програма має мирний характер, але йому мало хто вірить.

Кор. у київській студії: Коли, Юрію, можна очікувати ухвалення нової резолюції? Які нові санкції передбачені?

Ю. Д. Cпочатку про пакет санкцій, оскільки це важливий крок до поглиблення міжднародної ізоляції Ісламської Республіки і підвищення тиску з боку світової спільноти. Західні держави, та й не лише вони, вважають, що Тегеран веде підготовчу роботу з метою створення ядерної зброї. Хоча президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад поспішив назвати проект резолюції Ради Безпеки “безвартісним шматком паперу”, одначе цей “шматок” передбачає досить болісний удар по іранській економіці. Нагадаю, що перший пакет санкцій, накладених наприкінці грудня минулого року, заборонив продавати Іранові матеріали для виготовлення ядерної зброї та балістичних ракет і замарозив фінансові активи іранських діячів, що беруть участь у незаконному виготовленні тих озброєнь. Нові санкції, якщо їх Рада Безпеки ухвалить, у чому майже немає сумніву, включають заборону Тегеранові експортувати своє озброєння. Документ закликає всі держави-члени ООН не продавати Ісламській Республіці “будь-які танки, бронетранспортери, артилерійські системи великого калібру, бойові літаки, гелікоптери, кораблі, ракети” та інші види озброєнь.

Проект резолюції також закликає всі держави не видавати візи на в’їзд іранським урядовцям та представникам компаній, що беруть участь у ядерній програмі та у виготовленні балістичних ракет. На додаток, документ закликає ( тут наголосимо, що йдеться не про заборону, а про добровільні дії урядів держав-членів ООН) не надавати Тегеранові жодних “нових грантів, фінансової допомоги та позик на пільгових умовах”, поширити заморожування фінансових активів на розширений список іранських організацій та осіб, причетних до ядерних та балістичних програм. Іранові пропонується упродовж 60 днів підкоритися вимогам ООН і припинити ядерну програму, інакше наспіють “нові відповідні заходи” згідно зі статтею 41 статуту ООН, за винятком засосування сили.

“Добрим, збалансованим, поетапним кроком” назвав проект резолюції Алехандро Вулф, виконувач обов’язків посла Сполучених Штатів до ООН. Білий Дім, коментуючи досягнення угоди, заявив, що президент Джордж Буш сподівається швидкого ухвалення санкцій. Голосування Ради Безпеки може відбутися вже наступного тижня.
XS
SM
MD
LG