Доступність посилання

ТОП новини

Прес-клуб Радіо Свобода — відомі журналісти про 5-ку політиків: Олександр Мороз


           Слухати:Щоб зберегти аудіо-файл на Ваш комп''ютер для подальшого прослуховування, слід натиснути правою кнопкою мишки на лінку "завантажити" та вибрати "Save Target As..." або "Зберегти Об''єкт Як..." та вказати місце для збереження файлу. Після завантаження відкрийте його, двічі клацнувши на ньому мишкою.

Ведуча: Юлія Жмакіна
Гості Свободи: Ірина Геращенко – президент інформаційної агенції УНІАН; Святослав Цеголко – телеведучий, 5-й канал; Вахтанг Кіпіані — головний редактор тижневика “Фокус”.

Юлія Жмакіна: Він так і не став Президентом України. Проте вдруге керує найвищим законодавчим органом держави. Його називають “зрадником” і найхитрішим українським політиком. А він продовжує займатися політикою і писати ліричні вірші.

Олександр Мороз пройшов різні етапи у політиці і залишився нагорі. Чому?

Вахтанг Кіпіані: Ніхто не знає, очевидно, секрету довголіття Мороза. Очевидно, він добрий політик. І це найголовніше.

Я є людиною, яка впродовж 15 років тричі міняла своє ставлення до Мороза: від відрази до певного захоплення і знову до відрази.

Я думаю, що він просто найспритніший. Він, як добрий шахівник, вміє рахувати просто краще за інших.

Я думаю, що в історії політичної думки чи політичної практики України він, очевидно, залишиться назавжди, а, наприклад, теперішній Президент — навряд чи, бо він не вміє рахувати навіть до трьох. А Мороз, очевидно, якщо рахувати цією термінологією, вміє рахувати до 10.

Юлія Жмакіна: Тобто, він обіграв і Кучму тоді?

Вахтанг Кіпіані: Я переконаний, що він кращий політик за Кучму, просто йому не вдалося в певний час мобілізувати навколо себе еліти, заручитися підтримкою Росії, ну і, власне, не мати за собою досвіду чи враження, що він є “червоний директор”, який вміє владнати економіку. Згадайте 1994 рік — це було найактуальніше.

Юлія Жмакіна: Святославе, ти погоджуєшся з тим, що він саме в “шахи грає” в українській політиці?

Святаслав Цеголко: Я думаю, що це бажання вижити, оскільки, як відомо, у 2009-му Олександру Морозу буде 65 років, і навряд чи він у той час буде балотуватися на посаду Президента України. Він тричі балотувався.

Нагадаю, що він почав з рейтингу понад 13%, потім в нього було 11% і закінчив у 2004 році з результатом у 5%, які він набрав на президентських перегонах.

Відчувши, що він не може стати Президентом, ця людина, наприклад, на відміну від Симоненка, вирішила не скасовувати посаду Президента, а вирішила перекроїти взагалі всю державну владу в Україні.

Він вирішив стати главою держави, змінивши саму сутність. Тобто, тепер главою держави буде голова ВРУ. Олександр Мороз добився цього.

Як на мене, це не стільки прорахунок, хоча він справді хороший шахіст, як на мене це бажання будь-що отримати максимум преференцій від політики, яких він міг би не отримати в разі, якщо була б саме помаранчева коаліція, за якою саме Вінському належала б посада віце-прем’єр-міністра, а Олександру Морозу — нічого.

Юлія Жмакіна: Ірино, за рахунок яких якостей Олександрові Морозу вдалося пройти такий довгий-довгий шлях в політиці за різних президентів, за різних політичних умов, за різної політичної погоди?

Ірина Геращенко: Насправді я не згодна з Вашою, Юля, версією, з тим, що Мороз сьогодні перебуває на політичній вершині.

Якщо говорити про ієрархію, то так, він є на вершині влади. Але якщо говорити про політику, то, на мою думку, політик Мороз закінчився. Так само, як політик Кучма закінчився в 2000 році, так само політик Мороз закінчився влітку 2006 року.

На мою думку, для політика є дуже важливим не тільки той факт, як його сприймають люди, коли він є при владі, а те, як він іде зі влади.

Насправді в цьому плані дуже показовою є кар’єра Кучми, закінчення кар’єри Кучми. Насправді Мороза чекає те ж саме забуття. Він це прекрасно усвідомлює. Він, я думаю, дуже переживає за те, що відбувається.

Якщо оцінювати взагалі постать Мороза в українській політиці, то я сказала б, що взагалі в політиці є такий ефект Моцарта-Сальєрі. Так ось, в українській політиці цю пару Моцарт-Сальєрі безумовно грали Кучма і Мороз. І коли закінчилася ера Кучми, то й закінчилася епоха Мороза.

Юлія Жмакіна: Моцарт пішов?

Ірина Геращенко: Пішов Сальєрі, можливо, чи Моцарт... У нас же інше питання нашої програми. Я думаю, що, на жаль, більшість українських політиків не дотягують навіть до рівня Сальєрі, не говорячи вже про Моцарта.

На мою думку, Мороз був справним шахістом, моральним авторитетом, улюбленцем публіки, поважною для аудиторії журналістської, експертної людиною саме за часів епохи Кучми, коли можна було вигравати на цьому фоні.

Але коли пішов Кучма, Мороз підсвідомо розумів, що ера тих, кому 60, закінчується в політиці. І, можливо, його останній кульбіт, який став цим цвяхом у його кар’єрі як морального українського політика, був викликаний саме відходом Кучми.

Юлія Жмакіна: Тобто, чи я правильно зрозуміла, що зоряний час Мороза пройшов?

Ірина Геращенко: Абсолютно. Насправді він може займати будь-які посади, але політики, як наркомани, живляться за рахунок любові народу.

Святаслав Цеголко: Я дозволю собі не погодитися.

Я вважаю, що в історію увійдуть не лише політики, які користуються зараз популярністю або тим, як вони сприймаються народом, чи як вони будуть йти з політики.

Такі люди, як Леонід Кучма, Олександр Мороз чи Віктор Ющенко, чи Юлія Тимошенко ввійшли в історію. Якби нам цього не хотілося, вони в цій історії обов’язково залишаться.

Ірина Геращенко: Святославе, я з тобою повністю погоджуюся. Я говорю не про те, хто залишиться чи не залишиться в історії.

Безумовно, що в новітній українській історії ці прізвища вже існують, вони внесли свою роль, до речі, досить велику роль, у формування сучасної України. Це вже інше питання, скільки там було позитиву, і скільки було негативу.

Але питання прозвучало так: “Чи є майбутнє в Мороза як політика?” Я переконана, що в політика є майбутнє тільки тоді, якщо в нього є підтримка.

Насправді Мороз прекрасно усвідомлює на підсвідомому рівні, чим був його крок літа 2006 року. І він може ще обіймати будь-які посади, не виключено, що він може стати і Президентом після того, коли будуть вибори можливі, наприклад, майбутнього Президента в парламенті, а цей сценарій сьогодні не виключає правляча коаліція, і тоді не виключено, що Мороз таки доб’ється найбільшої мрії свого життя – це стати Президентом, якого обере коаліція з 230 депутатів.

Юлія Жмакіна: Наразі я пропоную нагадати слухачам віхи творчості герої сьогоднішнього прес-клубу.

Отже, Мороз Олександр Олександрович, 1944 року народження, українець, член Соціалістичної партії України.

Політичну біографію підготував мій колега, кореспондента Радіо Свобода Віктор Міняйло.


Віктор Міняйло: “Якщо ніхто не відновить Комуністичну партію – це зроблю я” , — заявив восени 1991 року після заборони КПУ тодішній лідер парламентських більшості або так званої “групи 239” Олександр Мороз.

Ще одна знаменита фраза Олександра Мороза звучить так: “Хто не жалкує за Радянським Союзом не має серця, а хто сподівається на його відродження – не має голови”.

Олександр Мороз — син столяра і колгоспниці. Закінчив факультет механізації Української сільгоспакадемії. Секретар Київської облпрофради, перший секретар райкому КПУ, завідувач сільгоспвідділом обкому КПУ.

У 1990 році Олександра Мороза вперше обрали народним депутатом України.

Через чотири роки Олександра Мороза обирають головою Верховної Ради. Як стверджує у своїй книжці колишній Президент України Леонід Кучма, його соратники підтримали Мороза в обмін на підтримку самого Кучми на президентських виборах. Мороз подібні домовленості заперечує.

На виборах у 1994 року він посів третє місце.

Під його керівництвом в ніч на 28 червня 1996 року, незважаючи на протидію Адміністрації Президента, парламент ухвалив Конституцію України. Саме конституційний процес, на думку спостерігачів, повністю розсварив Олександра Мороза з Леонідом Кучмою.

У 1999 році Олександр Мороз знову бере участь у президентський виборах. Він був одним з активістів так званої “канівської четвірки”. Коли четвірки висунула єдиним кандидатом Євгена Марчука, Мороз, всупереч домовленостям, не знімає своєї кандидатури і знову посідає третє місце.

Повертається беззмінний лідер соціалістів на політичну арену у листопаді 2000 року, коли оголошує записи Миколи Мельниченка з кабінету Президента України. Далі були акції “Україна без Кучми!”, “Повстань, Україно!”, які не привели до зміни влади, але у 2002 році знову привели Соціалістичну партію з Олександром Морозом до парламенту.

Він активно підтримав запропоновану Адміністрацією Президента Кучми політреформу.

В останніх президентських виборах Олександр Мороз знову посідає третє місце, підтримує Віктора Ющенка, і соціалісти отримують три міністерські портфелі плюс посаду голови фонду Держмайна.

І ось після 8 років за підтримки Партії регіонів Олександр Мороз повернувся в крісло голови Верховної Ради.

Олександр Мороз доводить, що у політиці немає вічних ворогів, а є вічні інтереси:

Олександр Мороз: За складом, за програмними цілями, за ідеологією і Партія регіонів, і партія “Наша Україна”, і Блок Юлії Тимошенко відрізняються надзвичайно мало. Це принципова річ, яку треба мати на увазі.

Віктор Міняйло: А ще Олександр Мороз пише вірші:

“У мене доля перекотиполем І не була, і бути не могла. Бо серцем, бо за правду щирим болем Вона до України приросла”.

Попередні прес-клуби:

• Прес-клуб Радіо Свобода. Відомі журналісти про 5-х найпопулярніших політиків України: Юлія Тимошенко. • Прес-клуб Радіо Свобода. Відомі журналісти про 5-ку найпопулярніших політиків: Віктор Янукович.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG