Доступність посилання

ТОП новини

Білоруський «флешмоб».


Людмила Ваннек Прага, 19 березня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – 19 березня для білорусів дата особлива. Рік тому, у день виборів президента десятки тисяч громадян вийшли на Жовтневу площу столиці, щоб протестувати проти арештів, які відбулися напередодні виборів. 1318 осіб, як уже потім стало відомо, зустріли той день за ґратами. Через рік молодіжні активісти вирішили згадати цю дату і вшанувати своїх колег.

Жовтнева площа Мінська рік тому.
На восьму вечора на Жовтневій площі у Мінську молодь збирається на та звану акцію «флешмоб». Для білорусів це слово стало досить поширеним. Інформація для всіх інших: «флешмоб» – це наперед спланована акція, переважно через інтернет та інші сучасні засоби комунікації. Виглядає «флешмоб» зазвичай так: велика кількість людей зненацька з’являється у якомусь місці, і упродовж кількох хвилин всі виконують обумовлені заздалегідь рухи чи дії. А потім так само швидко розходяться.

Про акцію повідомляють лише в інтернеті, щоб «не світитися». Адже білоруська влада будь-яку інформацію про «флешмоб» розцінює як заклик до заворушень.

А мені про плани молодих активістів розповіла напередодні акції мінська кореспондентка Радіо Свобода Люба Луньова.

«Планується, що вони будуть просто стояти на площі без транспарантів, без гасел, без прапорів, а водії автомобілів, які проїжджатимуть довкола площі, будуть подавати сигнали солідарності з тими людьми, які знайшли у собі мужність вийти рік тому на Жовтневу площу», – зазначила Люба Луньова.

«Сигнал сповістить.., що Білорусь живе»

Барис Гарецкій не був минулого року на площі, бо його заарештували напередодні і він сидів за ґратами «за участь в незареєстрованій організації» – так називалася офіційна причина превентивного затримання. Борис – прес-секретар «Молодого фронту», і сьогодні він серед тих, хто на площі.

Барис Гарецкій розповів Радіо Свобода: «Сьогодні, через рік після події, яка змінила найновішу історію Білорусі, ми чекаємо, що білоруси знову вийдуть туди, щоб відзначити річницю. Машини подадуть сигнал і розпочнуть акцію. Сигнал сповістить усім у Білорусі, що настав час прокидатися; а всьому світові – що Білорусь живе; і сигнал режимові – що це для нього останній дзвінок».

Рік тому такі прояви солідарності автоаматорам коштували 32 тисячі рублів. Працівники білоруського ДАІ записували їхні номери і розсилали квитанції про штрафи. Але, незважаючи на це, водії не спиняли руху, голосно і безперервно сигналили, підтримуючи тих, що були на площі. У ті дні всі виходи до метро в підземних переходах блокували бійці спецназу, міліціонери у цивільному. У молодих людей забирали спальні мішки, харчі.

У той час затримали багато викладачів університетів, студентів, митців, представників інтелігенції.

Цього разу мало б бути інакше...

Цього разу, як переконаний «молодофронтовець» Аляксєй Янушевскій, все має бути інакше: «Ми розраховуємо на те, що не буде ніяких адміністративних наслідків, бо не буде підстав складати протоколи».

Чому? Це пояснила кореспондентка Радіо Свобода у Мінську Люба: «За новим адміністративним кодексом важко писати рапорти чи протоколи, бо зараз треба давати обґрунтування, чому саме цей параграф застосовують. Таким чином, сьогодні обвинуватити одночасно кілька десятків людей у тому, що вони нецензурно лаялися або справляли нужду, буде неможливо».

Після репресій минулого року білоруська молодь перейшла в інтернетний простір, інформація про «флешмоб» з’явилася в мережі, адже цим засобом комунікації користуються різні вікові категорії. В інтернетному просторі білорусів підтримують і їхні сусіди.

Кореспондентка Свободи Люба Луньова розповіла: «Українські користувачі досить часто, наскільки мені відомо, заходять на молодіжні білоруські інтернет-портали. Я знаю, що така молодіжна студентська українська організація як Студентське братство має доволі тісні стосунки з молодим фронтом, і вони користуються цим сайтом».

Звичайно, я запитала білоруську колегу, на які саме сайти слухачі Української свободи можуть зазирнути, щоб дізнатися ще більше про цю акцію?

Люба Луньова: "Можна зайти у Google на Живий журнал, так само молодіжні сайти організації об’єднання білоруських студентів, і сайт Молодого фронту – і все це легко знайти».

Варто додати, що заходячи на ці сайти, не забудьте зазирнути і на сайт (RadioSvoboda.Ua), бо ми інформуватимемо Вас про все довкола останніх подій у Білорусі.

Головні ж акції протесту білоруських активістів заплановані на 25 березня.
XS
SM
MD
LG