Доступність посилання

ТОП новини

Верховна Рада хоче висловити занепокоєння планами США щодо розміщення на території Польщі і Чехії елементів ПРО


Відповідну постанову парламент ухвалив за основу у четвер і направив на доопрацювання до комітету у закордонних справах. Тоді як Міністерство оборони України вважає, що розміщення ПРО не загрожуватиме ні Україні, ні сусідній Росії, яка виступає проти цього американського плану. А заступник мiнiстра закордонних справ Андрiй Веселовський заявив у парламенті, що американська сторона готова залучити українських фахiвцiв до процесу розробки й спостереження за новими елементами системи ПРО.


Відповідну постанову парламент ухвалив за основу у четвер і направив на доопрацювання до комітету у закордонних справах.

Перший заступник спікера Адам Мартинюк заявив: «Рішення про розміщення елементів американської системи ПРО викликало масові протести населення Чехії та Польщі, рішучу негативну реакцію уряду Російської Федерації, проти якої, на думку російської сторони розгортаються елементи згаданої системи у Чехії та Польщі. У цій ситуації будь-які заяви про приєднання України до американських планів щодо системи ПРО не відповідають її національним інтересам. Національним інтересам України та усіх країн європейського континенту відповідало б створення загальноєвропейської системи колективної безпеки, і в рамках якої могла б бути створена загальноєвропейська система протиракетної оборони».

Якщо український парламент ухвалить цю постанову – це може зашкодити інтересам України. Так вважає нашоукраїнець Геннадій Удовенко: «Це взагалі нонсенс, не може парламент ухвалювати такої постанови. Це предмет розгляду насамперед Ради національної безпеки та оборони. Тут мають фахівці визначитися».

Міністерство оборони України вважає, що розміщення ПРО не загрожуватиме ні Україні, ні сусідній Росії. Про це заявив перший заступник міністра оборони Леонід Поляков, виступаючи у Верховній Раді з інформацією про ситуацією навколо розміщення систем ПРО: «На думку Міністерства оборони, безпосередньої загрози ні для України, ні для Росії це можливе розміщення на сьогодні не несе».

Леонід Поляков також зазначив, що Міністерство оборони не планує вести переговори зі США про можливе розміщення системи ПРО в Україні: «Міністерство оборони не вело, не веде й не планує вести переговори зі США про можливе розміщення елементів протиракетної оборони. Цього не було й цього немає».

А заступник мiнiстра закордонних справ Андрiй Веселовський під час виступу у парламенті заявив, що американська сторона готова залучити українських фахiвцiв до процесу розробки й спостереження за новими елементами системи ПРО: «Наша роль є і буде обов’язково в цій ситуації. Завданням України в цій ситуації, щоб ми були учасниками, якщо воно буде, і щоб воно не зашкодило Україні, якщо воно буде без нас».

Перший заступник міністра оборони Леонід Поляков повідомив, що нині у світі існує дві системи ПРО. Одну успадкувала Росія від Радянського Союзу, в тому числі два елементи системи знаходяться на території України – на Закарпатті і в Криму. Друга система знаходиться в США.

У 2001 році США додатково розмістили відповідні системи у штаті Аляска, зараз йде мова про додаткове розміщення елементів ПРО на території Польщі і Чехії.

За словами Леоніда Полякова, американці пояснюють це тим, що нині понад 20 держав світу володіють балістичними ракетами, які є потенційними носіями ядерної зброї. Особливо Вашингтон непокоїть наявність таких ракет в деяких країнах Азії.

Прем''єр-міністри Польщі Ярослав Качинський та Чеської республіки Мірек Тополанек вже заявили про готовність розмістити на своїй території елементи системи протиракетної оборони США. Проти планів США розмістити елементи ПРО у Польщі та Чехії виступає Росія.
XS
SM
MD
LG