Доступність посилання

ТОП новини

Сепаратизм по закарпатськи чи «розборки» політиків?


Надія Петрів Ужгород, 23 березня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Мер Ужгорода звинувачує голову Секретаріату Президента у розпалюванні сепаратизму на Закарпатті. Віктор Балога у відповідь Сергію Ратушняку називає його заяву політичним замовленням. Оглядачі підсумовують: такі конфлікти між двома політиками — не сенсація, а боротьба за голоси і підтримку закарпатців.


Визнання русинів окремою національністю на території Закарпатської області – це ніщо інше, як прояви сепаратизму. Так вважає міський голова Ужгорода Сергій Ратушняк. Учора у прямому ефірі телеканалу НТН він звинуватив керівництво Закарпаття, а також главу Секретаріату Президента України Віктора Балогу в планах відокремити область від України шляхом визнання окремого русинського народу.

Сергій Ратушняк: «Питання вже дійшло до того, що вони вже етнічне питання русинів винесли на політичний рівень — хочуть скористатися референдумом 1 грудня 1991 року, національна автономія, навіть відокремлення — це давня мрія панів «балог».

У відповідь на звинувачення у розпалюванні сепаратизму на Закарпатті голова президентського Секретаріату Віктор Балога сказав: «Сіверсько-Донецьк, я думаю, у першу чергу був уроком не для Балоги, як для жителя однієї із найзахідніших областей, а в першу чергу для всього суспільства. Я не розумію, для чого зараз вішати такі ярлики. Зрозуміло, що це політичне замовлення».

Русини спростовують закиди про сепаратистські мрії

Водночас самі русини кажуть, що про від’єднання Закарпаття від України навіть думки не мають. Принаймні так стверджує голова Сойму підкарпатських русинів Дмитрій Сидор: «Ніякого сепаратизму не було в нас, нема і не буде, бо ми разом із українцями формували нову державу, й надіялися, що вона буде дуже демократична».

Історики Закарпаття взагалі не визнають ідею русинства й кажуть, що нічого подібного в минулому області не було. На думку відомого вченого Закарпаття Йосипа Кобаля, визнання русинів – це не сепаратизм, а історичний нонсенс: «Недавно обласна рада ухвалила рішення зарахувати до кола національних меншин Закарпаття таку національну меншину, як русини. У цьому нема такої великої проблеми, але справа в тому, що частина місцевого населення, яке тут проживало, сама себе звела до рівня національної меншини на тій території, де вона споконвіку живе. Це є приклад унікальний для нашого регіону, бо ні в угорців, ні в словаків, і в румунів, ні в поляків не можемо спостерігати того, щоб у себе на Батьківщині люди вимагали визнати їх національною меншиною!».

Інформаційна війна двох політиків має історію

А політологи Закарпаття вважають тему русинства всього-на-всього інформаційним приводом для перепалки між двома політиками.

Політолог, керівник Карпатського інформаційного центру Федір Шандор наголошує: «Саме між цими двома сильними особами – Ратушняком і Балогою є чисто комунікаційна війна. Вона призведе рано чи пізно або до повного розвалу однієї сили. Або до об’єднання. Стосовно русинства – це фарс, і більше нічого. Це є ніщо інше, як медійний конфлікт для того,щоб «перетягнути» на свою сторону ту чи іншу частину електорату, яка почала вагатися, кого вона підтримує. Ну і обидві ці сильні особи Закарпаття мають великий мінус: якщо вони не будуть «воювати» між собою, то може виникнути третя сила, яка перебере на себе той електорат, який не визначився».

Міський голова Ужгорода Сергій Ратушняк уже не вперше оголошує війну Віктору Балозі. Свого часу між цими двома політиками вже були непорозуміння. І так само це вже не перший конфлікт між Ратушняком і Секретаріатом Президента: нинішній голова Ужгорода не міг знайти спільної мови і з Віктором Медведчуком.
XS
SM
MD
LG