Доступність посилання

ТОП новини

Чи заведуть у Польщі євро до початку Євро-2012?


Єва Поштар Варшава, 30 квітня 2007 (RadioSvoboda.ua) — Поляки переконані, що футбольний чемпіонат Євро-2012 докорінно змінить їхню державу. Вони мріють, що Польща стане модерною країною з сучасними готелями, стадіонами, дорогами, аеропортами. Польські аналітики задумуються, чи під час європейського чемпіонату поляки розпрощаються зі своєю історичною валютою — злотим — і запровадять у себе загальноєвропейське євро.

На думку польських фахівців, чемпіонат Євро-2012 — це чудова нагода запровадити в Польщі європейську валюту євро. Самі поляки жартома говорять, що проведення Євро-2012 — це найкращий стимул до рішучих дій, навіть подвигів. Адже на Україну та Польщу дивитиметься не лише Європа, але й увесь світ.

Організатори футбольного чемпіонату визнають, що запровадження євро в 2012 році полегшило б щоденне життя усіх фанатів футболу та туристів, які прибуватимуть до Польщі. Країна, на думку урядовців, зараз має шанс запровадити європейську валюту, використавши піднесення серед поляків у зв’язку з проведенням чемпіонату Євро-2012.

Подібне було в 2004 році, коли Польща стояла на порозі Євросоюзу. Тоді польська влада вміло використала цей факт для переконання опонентів. Як буде цього разу?

Політичне рішення й маркетинговий крок

Польський віце-прем’єр, міністр фінансів Зита Ґільовська вважає, що це можливо. Але не лише фахівці знають, що справа нової валюти в Польщі, крім економічного, вимагає також політичного рішення.

Речник польського міністерства фінансів Якуб Лютик в інтерв’ю Радіо Свобода пояснив: «У програмі, яку наш уряд ухвалив у 2006 році, ми зобов’язались, що до 2009 року дефіцит соціальних витрат буде менший від трьох відсотків ВВП. Це кінцева дата, коли ми можемо домовитись із партнерами з Євросоюзу щодо технічних умов запровадження в Польщі валюти євро. Якщо все піде добре, тоді, з суто практичних міркувань, першим можливим роком запровадження євро міг би бути 2012 рік».

Запровадження нової валюти до початку європейського футбольного чемпіонату Євро-2012 було б своєрідним величезним маркетинговим ходом, каже речник польського міністерства фінансів Якуб Лютик. Однак, додає він, не всі польські економісти переконані, що такий захід корисно впливатиме на економіку Польщі.

Польські підприємці, попри сумніви, вже готові до євро

На їхню думку, досвід країн, які вже завели в себе валюту євро, свідчить, що в результаті такого запровадження можуть швидко зрости ціни та інфляція. На це впливатимуть великі інвестиційні витрати з державного бюджету. На думку фахівців, усі ці факти закликають бути обережними із запровадженням нової валюти.

А тим часом у містах, де будуть відбуватись футбольні змагання, багато хто вже й зараз готовий до загальних європейських грошей. І вже й давно, незалежно від офіційної дати входження Польщі до валютної зони євро, сказала Радіо Свобода менеджер мережі готелів «ОРБІС» у Ґданьську Моніка Вісневська.

«Уже тепер у більших містах Польщі для поліпшення обслуговування туристів та підприємців ми розраховуємось валютою євро. На мою думку, введення євро в Польщі буде корисним і для власників мережі готелів, і для наших відвідувачів», — каже Вісневська.
XS
SM
MD
LG