Доступність посилання

ТОП новини

Президент України вітає політичне рішення про добудову і експлуатацію нафтопроводу Одеса — Броди — Плоцьк — Ґданськ


Про створення спільної компанії, яка займатиметься питаннями енергозабезпечення, зокрема, реалізацією цього проекту, домовилися в Кракові на Енергетичному саміті в п’ятницю Президенти України, Польщі, Грузії, Азербайджану й Литви за участі представника Казахстану. Головна тема саміту — диверсифікація джерел та шляхів постачання енергоносіїв із басейну Каспійського моря в Європу, щоб зменшити її залежність від Росії.


Про створення спільної компанії, яка займатиметься питаннями енергозабезпечення, зокрема, реалізацією цього проекту, домовилися в Кракові на Енергетичному саміті в п’ятницю Президенти України, Польщі, Грузії, Азербайджану й Литви за участі представника Казахстану.

За словами українського президента, довгі роки велися лише розмови щодо цього нафтопроводу, але бракувало одного — «достатньо глибокого відповідального рішення».

«Основний фінал нашої сьогоднішньої зустрічі — що таке рішення сьогодні прийнято. Політики зробили свою справу», — сказав Віктор Ющенко, подякувавши своїм колегам-президентам за ініціативу проведення такого саміту.

Президент України наголосив, що цей проект не спрямований «проти когось».

Із повідомлень про досягнену домовленість тим часом не цілком зрозуміла роль у ній Казахстану.

Президент Казахстану відмовився прибути на зустріч через раптовий візит до нього якраз напередодні, в четвер, Президента Росії й подальші переговори з Президентом Туркменистану.

На саміті в Кракові Казахстан представляє заступник міністра енергетики й мінеральних ресурсів Ляззат Кіінов.

Після зустрічі з Владіміром Путіним в Астані в четвер Нурсултан Назарбаєв, серед іншого, заявив, що Казахстан готовий транспортувати «більшу, якщо не всю» частину своєї нафти саме через територію Росії.

У його переговорах із Ґурбанґули Бердімухаммедовим, як очікують, має йтися про експорт туркменського газу через території Казахстану і знову ж таки Росії.

У березні Назарбаєв уже заявляв, що вважає за потрібну участь Росії в довершенні нафтотранспортного шляху Одеса — Броди — Плоцьк.

На Енергетичному саміті в Кракові в п’ятницю спецпредставник Президента Казахстану запевнив, що його країна далі готова розглядати будь-які проекти, що дадуть їй можливість транспортувати свою нафту.

Що ж до нафтопроводу Одеса — Броди — Ґданськ — Плоцьк, то, як сказав Ляззат Кіінов, Казахстан готовий вивчати питання про це.

Але він відмовився давати гарантії заповнення цього нафтопроводу казахстанською нафтою.

За словами урядовця, говорити про це ще зарано, бо потрібні й гарантії покупців цієї нафти.

Якщо вони будуть, то можна буде говорити й про участь Астани в спільній компанії зі втілення проекту нафтопроводу, сказав представник Казахстану.

Розмови лідерів держав Європи, Кавказу та Центральної Азії зосереджувались на двох площинах: політичній та економічній.

Політичні питання — це регіональна співпраця держав, процес входження до ЄС та НАТО нових держав.

Економічні питання зосереджувались на диверсифікації джерел та шляхів постачання енергоносіїв із басейну Каспійського моря в Європу, щоб зменшити її залежність від Росії.

Учасники президентського саміту зустрілись у краківському замку Вавель, який від віків був осідком польських королів.

Президент Польщі Лех Качинський приймав гостей у п’ятницю врочистим обідом у престижних історичних приміщеннях музею — колишньої соляної шахти «Велічка».

Польські коментатори в розмові з Радіо Свобода наголошували, що президентська зустріч у Кракові має в першу чергу політичне значення. Участь в зустрічі взяли участь дві держави-члени ЄС: Польща та Литва. Обидві країни тісно співпрацюють в галузі енергетики. Це, на думку польських фахівців, матиме значення для ідеї поширення регіональної співпраці на східних сусідів Євросоюзу.

Матеріали до теми:

• Краківський енергетичний саміт • Росія може обійти Захід у змаганні за енергетику зі Сходу • «90 відсотків зовнішніх стосунків Вірменії мають бути з Росією, а інших 10 - із Заходом...» (європейська преса) • Комісар Ферреро-Вальднер: Ми хочемо тісно співпрацювати з Україною в галузі безпеки енергопостачання • Міжнародний газовий картель за участю Росії. Які можливі наслідки для Європи? • Польща зміцнює свою енергетичну безпеку. • Меркель поговорила з Ющенком про енергетичні інтереси.
XS
SM
MD
LG